
Informatyka to dziedzina wiedzy rozwijającą się w nowoczesnym świecie w sposób niezwykle dynamiczny, a zawód informatyka jest jednym z najbardziej poszukiwanych i opłacalnych na rynku pracy. Informatyka to drzwi do zawodu przyszłości, łączącego wiedzę i umiejętności na temat ogółu metod tworzenia i przetwarzania oraz przekazu informacji, m.in.: w technice, ekonomii, genetyce.
Kierunek przygotowuje inżynierów z zakresu szeroko rozumianych technik komputerowych. Wszechstronne wykształcenie obejmuje wszystkie podstawowe dziedziny informatyki teoretycznej i praktycznej, wliczając w to systemy komputerowe, bazy danych, sieci komputerowe, grafikę komputerową, inżynierię oprogramowania, sztuczną inteligencję oraz kryptologię.
Informatyka ukierunkowana jest na nowoczesne urządzenia oraz tworzenie, przekształcanie i przekazywanie danych za pomocą programów wykorzystujących zawarte w nich informacje do określonych działań. Kierunek ten od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, co z pewnością ma związek z tym, iż absolwenci informatyki nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Dodatkowo przedmioty z podstaw ekonomii, form działalności gospodarczej czy prawa pracy stanowią podstawę ewentualnej działalności gospodarczej absolwentów studiów.
Kierunek studiów technicznych, w ramach, którego prowadzone są studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia (inżynierskie) i II stopnia (magisterskie) w nw. specjalnościach:
Absolwenci uzyskują dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku „informatyka” w zakresie wybranej specjalności i tytuł zawodowy inżyniera (po studiach I stopnia) lub magistra inżyniera (po studiach II stopnia).
W ramach kształcenia na kierunku studiów I stopnia „Informatyka” oferuje się możliwość uzyskania jednej z siedmiu specjalizacji, dających unikatową wiedzę i umiejętności w obszarze:
Specjalność: Bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych
Absolwent posiada gruntowną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych, kierunków rozwoju technologii komputerowych, ze szczególnym uwzględnieniem wirtualizacji systemów IT i przetwarzania w chmurze. Zna zabezpieczenia i metody ochrony informacji w systemach komputerowych i teleinformatycznych oraz systemowe podejście do projektowania zabezpieczeń i zarządzania bezpieczeństwem. Umie projektować systemy zabezpieczeń oraz identyfikować potrzeby użytkownika w tym zakresie. Posiada umiejętność: dokumentowania systemu bezpieczeństwa, analizowania wymagań w przedsięwzięciach audytu, budowy lub modernizacji systemów bezpieczeństwa, planowania i prowadzenia audytu bezpieczeństwa. Wie, jak zapewnić bezpieczeństwo w różnych zakresach przez wskazanie środków i wyznaczenie wymaganych wartości granicznych parametrów. Zna sposoby zapewniania jakości usług outsourcingu i hostingu, egzekwowania zobowiązań. Umie administrować systemami operacyjnymi i sieciami komputerowymi (w tym administrować usługami). Wykazuje znajomość nowoczesnych rozwiązań w zakresie architektury sprzętu i oprogramowania systemów teleinformatycznych. Przedsięwzięciami służącymi ułatwieniu absolwentom startu zawodowego jest możliwość udziału w programach: Microsoft IT Academy oraz CISCO Networking Academy. Programy te między innymi umożliwiają uzyskanie stosownych certyfikatów. Na zajęciach wykorzystywane są również materiały umożliwiające przygotowanie do uzyskania certyfikacji IBM, zwłaszcza w zakresie środowiska Rational.
Specjalność: Informatyczne systemy zarządzania
Absolwent jest specjalistą z zakresu analizy, projektowania i administracji informatycznych systemów biznesowych. Programuje w językach strukturalnych i obiektowych. Zna formalne metody opisu struktury informacyjnej systemów informatycznych. Posługuje się narzędziami komputerowego wspomagania projektowania CASE. Potrafi projektować bazy danych. Ma szeroką wiedzę na temat zarządzania kosztami i efektywności systemów. Poznaje elementy teorii systemów i zarządzania. Potrafi tworzyć hurtownie danych w specjalizowanych środowiskach projektowych. Poznaje specjalistyczne informatyczne systemy zarządzania takich firm jak: Oracle, IFS, SAS Institute itp. Absolwent zapoznany jest ponadto z metodami symulacji komputerowej, systemami ekspertowymi i sieciami neuronowymi.
Internetowe technologie multimedialne
Absolwent posiada gruntowną wiedzę z zakresu sieci komputerowych i szeroko rozumianych multimedialnych technik komputerowych. Posiada umiejętność administrowania systemami operacyjnymi i sieciami komputerowymi, zna metody ochrony informacji w systemach komputerowych, mechanizmy zabezpieczeń, metody doboru systemowych składników zabezpieczeń i oceny ich efektywności, umie: programować aplikacje, portale i serwisy internetowe, projektować i programować stacjonarne i mobilne systemy multimedialne. Posiada praktyczną umiejętność cyfrowego przetwarzania i kodowania sygnałów. Zna: nowoczesne rozwiązania w zakresie architektury sprzętu i oprogramowania systemów multimedialnych oraz technologii wytwarzania szeroko rozumianej grafiki komputerowej z metodami i narzędziami wizualizacji oraz tworzenia rzeczywistości wirtualnej. Przedsięwzięciami służącymi ułatwieniu absolwentom startu zawodowego jest możliwość udziału w programach: Microsoft IT Academy oraz CISCO Networking Academy. Programy te między innymi umożliwiają uzyskanie stosownych certyfikatów. Na zajęciach wykorzystywane są również materiały umożliwiające przygotowanie do uzyskania certyfikacji IBM, zwłaszcza w zakresie środowiska Rational.
Specjalność: Kryptologia
Jest to pierwsza taka specjalność w powojennej historii Polski (została utworzona przez ministra obrony narodowej w 1997 r.). Absolwent to wykwalifikowany specjalista z zakresu zastosowania kryptologii w systemach teleinformatycznych. Absolwenci dysponują wiedzą informatyczną i matematyczną, niezbędną do zapewnienia ochrony danych w systemach teleinformatycznych (m.in. w systemach komputerowego wspomagania kierowania, sieciach komputerowych, sieciach łączności, w dyplomacji państwowej i wojskowej itp.) oraz są przygotowani m.in. do opracowywania systemów służących do utajniania informacji, konstrukcji kluczy kryptograficznych, opracowywania algorytmów służących do realizacji szyfrów strumieniowych i blokowych, a także łamania szyfrów i projektowania systemów kryptograficznych. Są zatrudniani w służbach specjalnych zarówno cywilnych, jak i wojskowych oraz firmach kryptograficznych, bankach i instytucjach finansowych.
Specjalność: Mobilne systemy komputerowe
Absolwent to informatyk o usystematyzowanej wiedzy w zakresie budowy i działania systemów komputerowych, ze szczególnym uwzględnieniem systemów mobilnych bazujących na mikrokontrolerach i mikroprocesorach o różnych architekturach. Posiada umiejętność programowania z wykorzystaniem różnych środowisk programistycznych, jak również wiedzę w zakresie rozwoju technologii komputerowych i wirtualizacji systemów IT. W ramach specjalności studenci zapoznają się ze współczesnymi możliwościami komunikacji międzykomputerowej oraz technikami zapewniającymi bezpieczeństwo w systemach komputerowych, sieciach teleinformatycznych i sieciach przemysłowych. Przedsięwzięciami służącymi ułatwieniu absolwentom startu zawodowego jest możliwość udziału w programach: Microsoft IT Academy oraz CISCO Networking Academy. Programy te między innymi umożliwiają uzyskanie stosownych certyfikatów. Na zajęciach wykorzystywane są również materiały umożliwiające przygotowanie do uzyskania certyfikacji IBM, zwłaszcza w zakresie środowiska Rational.
Specjalność: Sieci teleinformatyczne
Absolwent posiada gruntowną wiedzę z zakresu sieci komputerowych, ze szczególnym uwzględnieniem sieci teleinformatycznych. Posiada wiedzę i umiejętności w zakresie obsługi urządzeń sieciowych, administrowania systemami operacyjnymi Windows i Linux, projektowania i zarządzania w zakresie sieci bezprzewodowych i VoIP. Ponadto studenci uzyskują umiejętności w zakresie projektowania i implementacji oprogramowania systemów rozproszonych, z zastosowaniem współcześnie stosowanych technologii. Przedsięwzięciami służącymi ułatwieniu absolwentom startu zawodowego jest możliwość udziału w programach: Microsoft IT Academy oraz CISCO Networking Academy. Programy te między innymi umożliwiają uzyskanie stosownych certyfikatów. Na zajęciach wykorzystywane są również materiały umożliwiające przygotowanie do uzyskania certyfikacji IBM, zwłaszcza w zakresie środowiska Rational.
Specjalność: Systemy informatyczne
Absolwent tej specjalności jest specjalistą z zakresu projektowania nowoczesnych systemów informatycznych. Biegle programuje w językach strukturalnych i obiektowych. Zna mechanizmy synchronizacji oprogramowania współbieżnego. Modeluje struktury danych, a także funkcje i procesy w celu przedstawienia struktury informacyjnej systemów informatycznych. Potrafi projektować relacyjne i obiektowe bazy danych. Zna oprogramowanie sieci komputerowych, systemy operacyjne i systemy rozproszone. Projektuje złożone aplikacje użytkowe dla różnej klasy systemów informatycznych. Zna metody symulacji komputerowej, systemów ekspertowych i sieci neuronowych. Posiada podstawowe wiadomości z zakresu bezpieczeństwa systemów informatycznych
Wymagania rekrutacyjne na studia inżynierskie
Do zarejestrowania kandydata wymagane jest wypełnienie w internecie podania-ankiety o przyjęcie na studia, w którym kandydat podaje m.in. wyniki będące podstawą naliczenia punków rankingowych przepisane ze świadectwa dojrzałości oraz inne osiągnięcia uzyskane w szkole średniej, które są uwzględniane w procesie rekrutacji (dyplom olimpiady).
Podstawą naliczania punktów rankingowych są wyłącznie wyniki części pisemnej egzaminu maturalnego z ustalonych poniżej przedmiotów:
- matematyka – max. 45 pkt. rankingowych
- fizyka z astronomią (fizyka) lub informatyka – max. 30 pkt. rankingowych
- język obcy nowożytny – max. 20 pkt. rankingowych
- język polski – max. 5 pkt. rankingowych
Dla kandydata z „nową maturą”, który na świadectwie dojrzałości w części pisemnej, z przedmiotu wymienionego powyżej, posiada wynik z poziomu rozszerzonego i podstawowego, podstawą naliczenia punktów rankingowych za ten przedmiot jest wynik dający większą liczbę punktów rankingowych
Jeżeli kandydat zdawał na egzaminie maturalnym dwa języki obce, a także jeżeli zdawał na „starej maturze” (wynik w formie ocen, a nie %) określony przedmiot pisemnie i ustnie, to podstawą naliczania punktów rankingowych jest wynik lub ocena dająca większą liczbę punktów rankingowych.
Wymagania rekrutacyjne na studia drugiego stopnia
Rekrutacja na studia II stopnia prowadzona jest dwa razy w roku:
- styczeń – luty, na studia rozpoczynające się od semestru letniego (luty)
- maj – wrzesień, na studia rozpoczynające się do semestru zimowego (październik)
Rejestracja na studia II stopnia obejmuje łącznie:
- założenie konta w Internetowej Rejestracji Kandydatów i wypełnienie znajdującego się tam podania-ankiety,
- dostarczenie do Sekcji ds. Rekrutacji wymaganych dokumentów, potwierdzających ukończenie studiów oraz stanowiących podstawę do obliczenia punktów rankingowych w określonych wyżej terminach.
Uruchomienie określonej specjalności uwarunkowane jest liczbą kandydatów – decyzję o uruchomieniu podejmuje Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna;
Decyzję w sprawie przyjęcia na specjalność określonego kierunku studiów, w ramach ustalonego limitu miejsc, podejmuje Wydziałowa Komisja Rekrutacyjna, biorąc pod uwagę:
- wynik ukończenia studiów wyższych,
- kompetencje niezbędne do kontynuowania kształcenia na studiach drugiego stopnia na określonym kierunku studiów,
- wyniki uzyskane w czasie trwania studiów wyższych;
Na podstawie wyników ukończenia studiów wyższych i wyników uzyskanych w czasie trwania studiów wyższych oraz posiadanych kompetencji, komisja sporządza listę rankingową, według punktacji określonej poniżej – o przyjęciu kandydata, decyduje miejsce na liście rankingowej
wyniki | liczba punktów rankingowych |
|
wynik ukończenia studiów wyższych | bardzo dobry z wyróżnieniem | 50 |
bardzo dobry | 45 | |
ponad dobry | 40 | |
dobry | 30 | |
dość dobry | 20 | |
dostateczny | 10 | |
kompetencje niezbędne do kontynuowania kształcenia na studiach drugiego stopnia oraz wyniki uzyskane w czasie trwania studiów wyższych (decyduje komisja) |
0 – 50 |
Absolwent posiada predyspozycje do podjęcia pracy na stanowiskach kierowniczych – w firmach informatycznych oraz organizacjach i firmach wykorzystujących narzędzia i systemy informatyczne – m. in. dzięki wpojonym nawykom ustawicznego kształcenia i rozwoju zawodowego. Należy podkreślić, że jest również przygotowany do podejmowania wyzwań badawczych i kontynuacji edukacji na studiach trzeciego stopnia – studiach doktoranckich. Dodatkowo absolwenci przygotowani są do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Absolwenci kierunku mogą być zatrudnieni w:
- firmach komputerowych;
- instytucjach europejskich;
- instytucjach szczebla centralnego i administracji państwowej;
- instytucjach samorządowych na szczeblu powiatów i gmin;
- instytucjach pozarządowych;
- przedsiębiorstwach działających w rolnictwie i dla rolnictwa (ośrodki doradztwa rolniczego, giełdy towarowe, przetwórstwo żywności, itp.);
- instytucjach naukowo-badawczych.
- REKRUTACJA
- STUDIA WOJSKOWE
- STUDIA CYWILNE I I II STOPNIA
- STUDIA DOKTORANCKIE
- STUDIA PODYPLOMOWE
- KURSY DOKSZTAŁCAJĄCE
- STUDIUM OFICERSKIE
- LEGIA AKADEMICKA
- DLA CUDZOZIEMCÓW
- SPRAWY STUDENCKIE
- WYMIANA PRACOWNIKÓW I STUDENTÓW
- USOS
- E-LEARNING
- WYBRANE AKTY PRAWNE
- STUDIUM SZKOLENIA WOJSKOWEGO
- STUDIUM JĘZYKÓW OBCYCH
- STUDIUM WYCHOWANIA FIZYCZNEGO