W Wojskowej Akademii Technicznej ruszyły szczepienia żołnierzy przeciw COVID-19. Jako jeden z pierwszych szczepionkę przyjął rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak. Łącznie z rektorem zaszczepiło się dzisiaj 20 żołnierzy.
„Wszyscy chcemy wrócić do normalności. Chcemy, by zakończyła się ta trudna sytuacja, z którą zmagamy się już od ponad roku. Najlepszym sposobem na walkę z pandemią są jak dotychczas szczepienia. A że przykład idzie z góry, postanowiłem właśnie ten przykład dać. Mam nadzieję, że zachęcę w ten sposób kadrę i podchorążych WAT do szczepień przeciw COVID-19” – powiedział rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.
W uczelni zaszczepiło się dziś 20 żołnierzy. W grupie tej, oprócz rektora-komendanta WAT, był też m.in. szef Pionu Ogólnego WAT płk Piotr Bawoł pełniący funkcję szefa Zespołu Operacyjnego odpowiedzialnego za koordynowanie działań walki z COVID-19. Płk Bawoł zaszczepił się wraz z 10 oficerami i podoficerami, którzy działają na pierwszej linii walki z pandemią w batalionach szkolnych Akademii.
„Misją Wojska Polskiego jest wspieranie społeczeństwa w sytuacjach kryzysowych, dlatego uważam, że przyjmowanie szczepień przez żołnierzy to jest ta broń, którą mamy użyć w walce z pandemią. Kto tego nie uczyni, to tak, jakby w czasie zagrożenia militarnego odłożył broń, zdezerterował” – podkreśla płk Bawoł. Jak zaznacza, szczepienie chroni przed zakażeniem, którego ryzyko wzrasta w przypadku dużych skupisk ludzkich. Ponadto dzięki szczepieniom zapewniamy również bezpieczeństwo naszym najbliższym.
Z możliwości zaszczepienia skorzystała też ppor. Daniela Szpaczyńska, dowódca 2 plutonu 17 kompanii 2 Batalionu Szkolnego WAT. „Byłam zdecydowana, dlatego chętnie skorzystałam z możliwości zaszczepienia się jeszcze w marcu razem z innymi żołnierzami zawodowymi WAT. Mam nadzieję, że szczepienie podwyższy bezpieczeństwo moje i pozostałych pracowników oraz umożliwi nam wykonywanie naszych codziennych obowiązków i zadań na rzecz Akademii. Równie mocno cieszy mnie perspektywa spotkania się z moimi bliskimi oraz spędzania wspólnie czasu nie martwiąc się o nasze zdrowie” – mówi ppor. Daniela Szpaczyńska
Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19 obejmuje zakup szczepionek, ich dystrybucję, a także monitoring przebiegu i efektywności szczepienia. W etapie „0” szczepieni byli przedstawiciele służby zdrowia. Kolejny etap zakłada szczepienia żołnierzy i funkcjonariuszy SKW i SWW oraz pozostałych służb mundurowych.
Więcej o szczepieniach żołnierzy Wojska Polskiego na stronie MON.
Ewa Jankiewicz
rzecznik prasowy WAT
fot. Sebastian Jurek