Światowej klasy autorytet w dziedzinie sieci neuronowych prof. Jacek Żurada z Louisville University w Kentucky, USA przebywa z wizytą w Wojskowej Akademii Technicznej. W ramach dwudniowych wykładów 6 i 7 czerwca profesor prowadzi warsztaty oraz zajęcia laboratoryjne nt. “Algorithms of Artificial Intelligence in Engineering Practice”.
Prof. Żurada został zaproszony do WAT przez dziekana Wydziału Elektroniki (WEL) prof. dr. hab. inż. Andrzeja Dobrowolskiego, koordynatorem spotkania jest dyrektor Instytutu Telekomunikacji WEL płk dr hab. inż. Zbigniew Piotrowski. „Sztuczna inteligencja to tematyka wiodąca w dziedzinie cyfrowego przetwarzania sygnałów, w takich domenach jak elektronika i telekomunikacja. Chcielibyśmy pokazać jak ta teoria, budowana przez kilkanaście lat, uzyskała swoje ujście w praktyce inżynierskiej. Warsztaty pomogą nam, nauczycielom akademickim, ale również naszym studentom twórczo rozwijać tę technologię” – mówił płk dr hab. inż. Zbigniew Piotrowski witając prelegenta. „Wyścig krajów o prymat w implementacji technologii sztucznej inteligencji w licznych obszarach gospodarki nie został jeszcze rozstrzygnięty. Intensywne badania naukowe w wielu wiodących laboratoriach na świecie potwierdzają jednak fakt, że obok technologii blockchain oraz kwantowej, jest to kluczowa domena w rozwoju społeczeństwa informatycznego” – podkreśla płk Piotrowski.
Podczas wykładów prof. Żurada porusza takie zagadnienia jak: uczenie się pojedynczego neuronu i warstw sieci neuronowych, wielowarstwowe sieci perceptronowe, algorytm wstecznej propagacji błędu, praktyczne modelowanie danych z użyciem sieci neuronowych, autoenkodery i filtry uczone bez nadzoru, sieci konwolucyjne (CNN) do obróbki danych planarnych i przestrzennych oraz sieci uczone bez nadzoru do analizy danych i map samoorganizujących. Uczestnicy warsztatów poznają praktyczne przykłady implementacji sztucznych sieci neuronowych w oparciu o narzędzia programistyczne prezentowane przez prof. Żuradę oraz jego asystenta Wiliama Funke.
Algorytmy Sztucznej Inteligencji (SI ang. AI) to bez wątpienia przyszłość m.in. systemów łączności na przykład radia kognitywnego i radia definiowanego programowo, nowoczesnych technik analizy dużych zbiorów danych, rozpoznawania mowy i mówców, identyfikacji i klasyfikacji zdjęć i filmów w Internecie, a nawet rozpoznawania z prawie stu procentową dokładnością jednostek chorobowych, analizy obrazów: rentgenowskich, USG, czy tomografii komputerowej. Z kolei w technice wojskowej AI znajduje zastosowanie w systemach walki elektronicznej m.in. do skutecznego zagłuszania urządzeń łączności przeciwnika oraz odwrotnie, do skutecznego unikania takiego zagłuszania, przewidywania i rozpoznawania zagrożeń w cyberprzestrzeni, wsparcia decyzji dowódcy w planowaniu skutecznego ataku i obrony.
Artur Bajda
fot. Grzegorz Rosiński