W miniony weekend 19 – 20 maja podczas Poznań Air Show, po raz pierwszy w historii pokazów lotniczych w Polsce swoje umiejętności zaprezentował spadochronowy zespół akrobacyjny Sekcji Skoków Spadochronowych WAT– Sky Magic.
Debiut zespołu Sky Magic S3 WAT, jedynej grupy spadochronowej występującej na Międzynarodowych Pokazach Lotniczych Poznań Air Show, wzbudził podziw i gromkie brawa wielotysięcznej publiczności.
Program imprezy podzielony został na trzy bloki. Pierwszy z nich poświęcony był 100-leciu Powstania Wielkopolskiego. Drugi blok to zlot szkoleniowy „NATO Tiger Meet”. Natomiast trzeci upamiętniał 100-lecie odzyskania niepodległości i 100-lecie Polskich Sił Powietrznych. Występ spadochroniarzy Sky Magic był wyjątkowym sposobem na upamiętnienie tegorocznych jubileuszy przez Wojskową Akademię Techniczną.
Podczas dwudniowego podniebnego show, które przyciągnęło prawie 70 tysięcy gości, dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko WAT. Podchorążowie udzielali informacji o możliwościach studiowania w Akademii, jak i jej sekcjach sprawnościowych – spadochronowej S3 WAT oraz WLP, czyli Woda – Ląd – Powietrze.
Sekcja Skoków Spadochronowych S3 WAT powstała pod koniec 2017 r. Jest rozszerzeniem działalności istniejącej w WAT od kilku lat sekcji WLP, w której podchorążowie szkolą się ze wspinaczki, taktyki i odbywają dodatkowe szkolenie ogniowe. Z inicjatywą utworzenia sekcji wystąpili w kwietniu 2017 r. Dariusz Bojsza, absolwent WAT i wiceprezes I Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Warszawie oraz operator JW „GROM”. Pomysł spotkał się z aprobatą władz uczelni. Rektor-komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek i prorektor ds. wojskowych płk dr inż. Artur Król podjęli decyzję o utworzeniu sekcji S3 WAT. W grudniu 2017 r. dokonano jej rejestracji. Jeszcze w maju 2017 r. dowódca JW „GROM” płk Mariusz Pawluk wyraził zgodę na objęcie prowadzenia sekcji przez operatora „GROM”. Natomiast w lutym 2018 r. polski przedsiębiorca Piotr Feliks Beaupré powołał do życia Fundację Teraz Wojsko Polskie, która wspiera finansowo działalność sekcji S3 WAT.
Sekcję S3 WAT cechuje elitarny charakter. Wstąpić do niej mogą podchorążowie, którzy spełniają wysokie kryteria i chcą służyć w wojskach powietrzno-desantowych. Szkolenie prowadzą byli żołnierze jednostki wojskowej GROM. Sekcja cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Jednak, aby do niej należeć podchorążowie muszą uzyskać bardzo dobre wyniki w nauce i bardzo dobre oceny z WF‑u, zgodnie z normami dla wojsk powietrznodesantowych.
Ważnym elementem sekcji S3 WAT jest zespół akrobacyjny Sky Magic złożony z najlepszych spadochroniarzy I Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy oraz podchorążych S3 WAT. Jedną z form działalności zespołu jest udział w pokazach lotniczych oraz uroczystościach Wojska Polskiego i WAT w celu wsparcia rekrutacji i misji szkolnictwa wojskowego.
Fundacja Teraz Wojsko Polskie i I Oddział Związku Polskich Spadochroniarzy, w uzgodnieniu i przy współpracy z władzami WAT, planują w przyszłym roku wspólne szkolenie spadochronowe sekcji S3 WAT z kadetami sekcji spadochronowej Akademii Marynarki Wojennej USA z Annapolis (United States Naval Academy Parachute Team). W czerwcu bieżącego roku reprezentacja złożona z byłych operatorów GROM i członka sekcji S3 WAT sierż. pchor. Michała Kamieński planuje wyjazd do Annapolis i spotkanie z komendantem USNA. Zostaną wówczas omówione szczegóły organizacyjne i logistyczne wspólnych ćwiczeń i rywalizacji sportowej. Istotnym wsparciem w rozmowach z USNA jest podchorąży WAT Michał Bojsza, który od 2016 r. kontynuuje studia w USNA w Annapolis. Jest również członkiem elitarnego Parachute Team USNA, w którym pełni funkcję „Training Officer”. Planowana współpraca WAT z USNA to budowa sojuszniczych relacji już na etapie tworzenia przyszłych elitarnych kadr oficerskich.
Monika Przybył
fot. Małgorzata Bojsza i Janusz Białowąs