Przedstawiamy Państwu najnowsze publikacje Redakcji Wydawnictw WAT. Pełna oferta wydawnicza dostępna jest na stronie Redakcji w zakładce Oferta wydawnicza.
Wojskowa Akademia Techniczna znajduje się w wykazie wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe – poziom I – 80 punktów. (Komunikat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 18 stycznia 2019 r. w sprawie wykazu wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe)
mgr Renata Borkowska
kierownik Redakcji Wydawnictw WAT
Autor: Z. Bogdanowicz, B. Nasiłowska
Tytuł: Podstawy konstrukcji maszyn. Pitting i mikropitting kół zębatych
ISBN: 978 – 83-7938 – 208-8
Opis: W niniejszym podręczniku akademickim autorzy zaprezentowali m.in. wyniki swoich badań z zakresu wytrzymałości stykowej kół zębatych wykonanych ze stali węglowej wyższej jakości (C55) poddanych różnym zabiegom powierzchniowego ulepszania. Wysiłek badawczy ukierunkowano na obserwacje pittingu, który ma istotny wpływ na trwałość stykową kół zębatych, wskazując jednocześnie na mechanizm jego powstawania. Przedstawiono możliwość opisu rozwoju pęknięć zmęczeniowych z wykorzystaniem zależności z liniowej i nieliniowej mechaniki pękania oraz przykład uszkodzenia rzeczywistego koła zębatego po eksploatacji w pojeździe samochodowym, a także zalecane materiały i metody powierzchniowego ulepszania kół zębatych.
Podręcznik może służyć studentom i młodym pracownikom naukowym do poszerzenia wiedzy z zakresu trwałości stykowej kół zębatych, pittingu i mikropittingu w aspektach projektowania, wytwarzania i eksploatacji przekładni zębatych.
Autor: S. Bartosiewicz, M. Oziębło, J. Zachara
Tytuł: Centra logistyczne w Polsce. Przemiany i rozwój
ISBN: 978 – 83-7938 – 200-2
Opis: Celem głównym monografii jest ukazanie, w jakim stadium rozwoju znajdują się powstające centra logistyczne, co jest przyczyną takiego stanu i co zrobić, aby było lepiej.
Główny problem badawczy koncentruje się wokół zagadnień dotyczących ekonomiczno-organizacyjnego funkcjonowania centrów logistycznych w Polsce, gdzie na pierwszy plan wysuwają się grupy problemów dotyczących działań naprawczych wspierających ich przemianę i rozwój. Przedmiotem analiz i ocen są centra logistyczne jako podmioty wpływające na rozwój gospodarki.
Intencją autorów było utrzymanie bliskiego związku z praktyką gospodarczą w przedstawianiu problemu. Stąd też częste odwoływanie się do obecnie wykorzystywanych rozwiązań przyjmowanych w centrach logistycznych oraz wyników różnych naukowych badań empirycznych, odnoszących się do tych podmiotów, szczególnie w Polsce.
Niniejsza pozycja adresowana jest zarówno do praktyków, jak i teoretyków. Mogą nią być zainteresowani studenci kierunków ekonomicznych, jak również osoby, które na co dzień mają do czynienia z centrami logistycznymi.
Autor: M. Brzeziński
Tytuł: Modelowanie systemów i procesów logistycznych w aspekcie technologii podwójnego zastosowania
ISBN: 978 – 83-7938 – 219-4
Opis: W opracowaniu przedstawiono metody pomiaru i oceny efektywności systemów szkoleniowych za pomocą różnych modeli ze szczególnym uwzględnieniem modelu Kirkpatricka. Model ten autor stosował w badaniach systemu szkolenia personelu lotniczego i przedstawia możliwość jego zastosowania w szkoleniu personelu bezzałogowych statków powietrznych. Monografia zawiera narzędzia i metodykę pomiaru efektów szkoleniowych na poszczególnych poziomach modelu Kirkpatricka i metody prowadzenia badań porównawczych.
Autor: M. Brzeziński
Tytuł: Ocena systemów eksploatacji techniki wojsk lądowych
ISBN: 978 – 83-7938 – 220-0
Opis: Monografia jest poświęcona problematyce jednoczesnego badania systemów i procesów logistyki wojskowej i logistyki w gospodarce narodowej oraz zagadnieniom oceny możliwości wzajemnego zastosowania technologii realizacji procesów logistycznych. Zawiera opracowanie teoretyczne podstaw modelowania kooperacji wojskowo-cywilnej w aspekcie realizacji procesów logistycznych podwójnego zastosowania w SZ RP w czasie pokoju, zagrożenia militarnego i wojny oraz ocenę modeli systemów i procesów logistyki wojskowej i logistyki cywilnej w aspekcie technologii podwójnego zastosowania. W opracowaniu przedstawiono podstawy modelowania systemów i procesów logistycznych, metody ilościowe w modelowaniu systemów i procesów logistycznych oraz modele ocenowe systemów i procesów logistycznych w aspekcie możliwości wzajemnego wykorzystania technologii logistycznych stosowanych w gospodarce narodowej i w siłach zbrojnych. Zaprezentowane modele systemów logistycznych w przedsiębiorstwach i w siłach zbrojnych zbudowano przede wszystkim w oparciu o analizy wielokryterialne, analizy sieciowe oraz teorię procesów stochastycznych. Opracowane modele zostały zweryfikowane na wielu przykładach z obszaru logistyki w przedsiębiorstwach i logistyki wojskowej.
Autor: R. Typiak
Tytuł: Wpływ konfiguracji układu akwizycji obrazu na sterowanie bezzałogową maszyną roboczą
ISBN: 978 – 83-7938 – 191-3
Opis: Wyniki przeprowadzonych badań doświadczalnych, na opracowanych sterowanych obiektach: osprzęcie roboczym oraz platformie bazowej, wykazały wpływ konfiguracji układu akwizycji obrazu na efektywność sterowania. Na podstawie otrzymanych wyników wysunięto wniosek, że oferowane w niektórych maszynach rozwiązania układu akwizycji obrazu mogą ograniczać zdolność realizacji części zadań, podczas gdy inne rozwiązania zapewniają odczuwalnie większą efektywność sterowania i zwiększone bezpieczeństwo pracy. Jednakże, w każdym z rozpatrywanych przypadków obserwowany był znaczący wzrost czasu realizacji zadań względem sterowania załogowego. Zaproponowana metoda badawcza i przedstawiony wskaźnik oceny efektywności pracy mogą być wykorzystywane do opracowywania konfiguracji układów akwizycji obrazów dedykowanych dla maszyn wykonujących specyficzne zadania, bądź do efektywniejszego wykorzystania komponentów już istniejących systemów wizyjnych.