Naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej opracowują system do wykrywania i zobrazowania osób i środków transportu przekraczających nielegalnie granicę państwową na obszarach podmokłych, przybrzeżnych i rzekach. Pierwsze testy systemu, który będzie wykorzystywany przez Straż Graniczną odbyły się pod koniec maja nad rzeką Elbląg.
System powstaje w ramach projektu RiverGUARD (nr DOB-BIO9/25/01/2018), realizowanego na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa i współfinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Obok Wojskowej Akademii Technicznej, która jest liderem projektu, w skład konsorcjum wchodzą Akademia Marynarki Wojennej oraz firma Vortex Sp. z o.o. Projekt realizowany jest pod kierownictwem płk. dr. hab. inż. Norberta Pałki z Instytutu Optoelektroniki WAT.
W celu wykrywania osób nielegalnie przekraczających granicę rzeczną używane są najnowocześniejsze technologie wykorzystujące czujki sejsmiczne, geofony, czujki mikrofalowe wykorzystujące efekt Doppler’a, bariery mikrofalowe, czujki piroelektryczne, elektromagnetyczne kable sensorowe oraz radary perymetryczne, a także kamery wizyjne i termowizyjne z zaawansowaną analizą ruchu. Wykryta potencjalna sytuacja alarmowa, jest następnie obrazowana i weryfikowana przy pomocy kamer wizyjnych i termowizyjnych umieszczonych na głowicach uchylno-obrotowych.
Testy przeprowadzono zgodnie ze starannie zdefiniowanymi scenariuszami, według których określano prawdopodobieństwo wykrycia pontonu i pływaka na rzece oraz osoby i samochodu zbliżających się do rzeki. Analiza danych z testów pozwoli na wytypowanie zestawu czujek i kamer optymalnych dla ochrony rozpatrywanego odcinka granicy. Wybrane w ten sposób urządzenia w następnych etapach projektu zostaną zintegrowane w jeden spójny system i poddane testom na rzece Bug w okolicach Dorohuska.
Jarosław Młyńczak
fot. Vortex Sp. z o.o.