» » Puchar świata Sydney 2018 w Taekwon-Do ITF

Puchar świata Sydney 2018 w Taekwon-Do ITF

wpis w: SWF | 0

W dniach 25-30 września 2018 roku, w Sydney w Australii odbyły się zawody VII Pucharu Świata w Taekwon-Do ITF. W zawodach wzięło udział ponad 1000 zawodników reprezentujących 127 drużyn z 35 krajów, w tym 3 drużyny z Polski.

W zawodach wziął udział student wojskowy 3 roku st. szer. pchor. Karol Łuniewski z Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa.

Karol pojechał na zawody jako zawodnik kadry narodowej startował indywidualnie oraz drużynowo.

Starty indywidualne Karol rozpoczął w środę od konkurencji układów formalnych stopni mistrzowskich III DAN seniorów, spotykając się z aktualnym Mistrzem Europy w tej kategorii. Po dobrym pojedynku, decyzją sędziów Karol nieznacznie uległ 3-2 i odpadł z konkurencji.

Dwa dni później Karol wystartował w indywidualnych walkach seniorów do 85 kg. W pierwszej walce zdominował zawodnika z Malezji, wygrywając pewnie 4-0. W kolejnej walce spotkał się z kolegą z Argentyny pochodzenia polskiego. Po dobrej i pewnej walce Karol zwyciężył kolejny raz 4-0. W trzeciej walce Karol spotkał się z zawodnikiem z Nowej Zelandii z czasów juniora. Po ciężkim boju Karol niestety uległ zawodnikowi z Nowej Zelandii 3-1, późniejszym zdobywcą Pucharu Świata.

W sobotę Karol wraz z kolegami z drużyny narodowej wystartowali w konkurencji walk drużynowych seniorów. Po kolei pewnie wygrywając swoje pojedynki pokonali kolejno drużyny: Malezji, drugą drużynę Argentyny, następnie gospodarzy turnieju Australię. W półfinale zmierzyli się ze ścisłą kadrą Argentyny. Po 4 wygranych i jednym przegranym pojedynku awansowali do finału.

W finale doszło do wyjątkowego momentu, kiedy to dwie polskie drużyny znalazły się w finale Pucharu Świata. Finał odbył się na gali finałowej w sobotę wieczorem. Niestety drużyna Karola okazała się słabsza i zdobyła drugie miejsce na Pucharze Świata Sydney 2018.

Oprócz uczestnictwa w zawodach Karol znalazł także czas na zwiedzanie Sydney oraz jego okolic. Odwiedził ogród zoologiczny Taronga Zoo ukazujący najróżniejsze gatunki zwierząt – głównie z Australii. Miał także okazję podziwiania słynnych budowli Sydney – mostu Harbour Bridge oraz budynku Opera House. Ponadto odbył całodniową wycieczkę na pasmo górskie Blue Mountains i karmił kangury w Wildlife Park. Na koniec pobytu spędził cały dzień na jednej z największych plaż Sydney  – Bondi Beach. Miejsca które zobaczył wywarły na nich niesamowite wrażenia, które z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci.

Tekst i zdjęcia: st. szer. pchor. Karol Łuniewski