postheadericon Sięganie w kosmos

63997mInżynierowie z WAT sięgają w kosmos – tak w największym skrócie można zrelacjonować przebieg kolejnej sesji Polskiej Platformy Technologicznej Systemów Bezpieczeństwa, która odbyła się 22 maja br. w uczelni a poświęcona była technologiom kosmicznym i satelitarnym. Gośćmi honorowymi sesji byli prof. Aleksander Wolszczan, profesor Pennsylwania State University oraz pierwszy polski kosmonauta gen. bryg. pilot Mirosław Hermaszewski.

Wykład inauguracyjny prof. Wolszczana dotyczył problematyki inżynierii kosmicznej w szerszej perspektywie, ale szczegółowo omawiał nasze związki z kosmosem. „Życie na Ziemi jest jednym z wielu zjawisk planetarnych" – mówił profesor. W interesujący sposób przedstawił wszystkie właściwości planetarne niezbędne do istnienia życia na Ziemi i we wszechświecie. Uzupełnieniem tych elementów z punktu widzenia astrofizyka jest ewolucja wszechświata, której to profesor poświęcił należytą uwagę w swoim wykładzie. Zakończył go wnioskami może jeszcze nieco filozoficznymi, ale już bliskimi inżynierii kosmicznej, której zasadniczym zadaniem jest stworzenie narzędzi badawczych pozwalających przybliżyć nam odpowiedź na pytanie – „...skąd pochodzimy jako ludzkość, istoty rozumne, i dokąd zmierzamy".

Na konkretnych przykładach z lotu swojego oraz kosmonautów radzieckich i amerykańskich oparł swoje wystąpienie jedyny polski kosmonauta gen. bryg. pilot M. Hermaszewski. Nie wszystkie loty załogowe i bezzałogowe po stronie radzieckiej przebiegały bezproblemowo. Nie wolno było wtedy o tym pisać, dzisiaj już można i prelegent – wszak dotyczyły one jego kolegów i przyjaciół – z właściwą sobie swadą opowiedział o nich zebranym. Jak wiele zależało od inżynierów na wyboistej drodze podboju kosmosu znakomicie można się było z wykładu M. Hermaszewskiego zorientować. A problemów nie brakowało od startu do lądowania, nie mówiąc o samym locie na orbicie, połączenia się statku ze stacją kosmiczną czy wyjścia w otwartą przestrzeń. „Ale od początku lotów kosmicznych bezpieczeństwo kosmonautów było sprawą najważniejszą" – podkreślił M. Hermaszewski. Że nie zawsze wszystko dało się przewidzieć i zabezpieczyć to zupełnie inna sprawa. Zdarzały się i takie przypadki, że kosmonauci stracili życie i o nich także mówił prelegent.

Słowa uznania pod adresem WAT skierował dr Andrzej Siemaszko, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE, za aktywne kierowanie PPTSB i włączeniu się do badań nad technologiami kosmicznymi. Ale bez finansowania żadne badania się nie ziszczą więc zasadniczą treść wystąpienia skoncentrował na finansowaniu badań powiązanych z technologiami kosmicznymi w oparciu o doświadczenia 7 PR i programu Horyzont 2020 – SPACE.

Następnie dr Piotr Orleański z Centrum Badań Kosmicznych PAN przedstawił charakter i główne projekty CBK z zakresu inżynierii kosmicznej i satelitarnej. Z jego wystąpieniem korespondował głos prof. Janusza Bogusza z WAT informującego o powstaniu, zadaniach i koncepcjach współpracy w ramach powstałego u nas Centrum Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej.

W drugiej, bardziej naukowej części obrad, dotychczasowe osiągnięcia swoich ośrodków w dziedzinie technologii kosmicznych i satelitarnych prezentowali prelegenci członkowie platformy z : Wojskowej Akademii Technicznej, Instytutu Lotnictwa, Politechniki Warszawskiej, Poznańskiej i Gdańskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. Przyjęto także cztery nowe podmioty jako członków Platformy.

Jerzy Markowski
foto: Jarosław Wereda

Ostatnia aktualizacja: (piątek, 24 maja 2013 07:31)