» » WAT wicemistrzem Polski w żeglarstwie

WAT wicemistrzem Polski w żeglarstwie

wpis w: Aktualności, SWF | 0

Drużyna Wojskowej Akademii Technicznej zajęła drugie miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski w żeglarstwie. Zawody odbyły się w dniach 4 – 7 czerwca na Jeziorze Niegocin w Wilkasach.

W zawodach wzięło udział siedemdziesiąt załóg z ponad trzydziestu polskich uczelni, w tym dwa zespoły z WAT. Pierwszego dnia odbyły się pomiary sprzętu, zapisy i odprawa ekip, podczas której całą flotę podzielono na dwie grupy eliminacyjne. Drugiego dnia zawodów przeprowadzono trzy wyścigi. Obie nasze załogi pewnie awansowały do serii finałowej z odpowiednio dziesiątego i czwartego miejsca.

Ciężkie, zmienne warunki wiatrowe, stres i ogromna wola walki towarzyszyły zawodnikom Akademii przez kolejne dwa dni finałów. Na trasie nie popełnili żadnego błędu, co pozwoliło im dopłynąć do mety na czołowych miejscach, ale to nie wystarczyło, aby zwyciężyć. Choć  kilkukrotnie byli bardzo blisko to zabrakło im szczęścia na finiszach. W końcówkach wyścigów rywale, którzy przez cały czas znajdowali się za rufami naszych nagle po zmianie kierunku wiatru przeskakiwali przed dzioby załóg WAT i wpływali na metę przed naszymi.

Załoga Igora Derwicha zajęła odpowiednio trzecie, siódme, osiemnaste i czwarte miejsce, co uplasowało ją na piątej pozycji indywidualnie. Zespół Rafała Błażejczyka dopłynął do mety na szóstym, czwartym, dziesiątym i ósmym miejscu, co dało mu szóstą pozycję w klasyfikacji generalnej.

Ostatniego dnia wiatru było niewiele. Po godzinie oczekiwania sędziowie w końcu zdecydowali się puścić piąty wyścig finałowy. Po starcie na prowadzeniu znalazła się załoga Derwicha. Dwa miejsca za nim płynął drugi zespół WAT z Rafałem Błażejczykiem za sterem. Obok nich była jeszcze tylko jedna załoga z dotychczasowej czołówki. Niestety w połowie biegu zawodnicy usłyszeli sygnał przerwania wyścigu spowodowany zbyt słabym wiatrem. Ostatecznie zwyciężyła Politechnika Gdańska. Drużynowo WAT wywalczył srebrny medal, a w klasyfikacji uczelni społeczno-przyrodniczych złoty.

Sukcesy naszych żeglarzy są wynikiem kilku lat pracy i pomocy wielu osób. Kontynuacja szkolenia żeglarskiego studentów wojskowych przez kadrę Studium Wychowania Fizycznego pod przewodnictwem Saturnina Przybylskiego i Zdzisława Czajko oraz zaangażowanie kierownika Ośrodka Szkoleniowego w Zegrzu Wiesława Janczarka pozwoliły zachować port i miejsce, w którym obecnie trenują żeglarze. W ostatnim czasie dzięki przychylności władz uczelni zakupiono ze środków Akademii dwa nowe jachty i przyczepy, które stanowią kolejne ogniwo sukcesu.

Bezpośrednio zasłużeni to sami zawodnicy: ppor. Adam Łożyński, sierż. pchor. Igor Derwich, kpr. pchor. Przemysław Kaleta, Rafał Błażejczyk, Sławomir Patroś, Karolina Skowrońska oraz Piotr Naspiński.

ppor. Adam Łożyński
fot. Marta Czechowska