» » WAT coraz bardziej rozpoznawalna

WAT coraz bardziej rozpoznawalna

W dniach 20-21 lutego delegacja Wojskowej Akademii Technicznej w składzie: płk dr inż. Mariusz Gontarczyk, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej oraz ppłk dr inż. Krzysztof Pokonieczny z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, uczestniczyła w 37. posiedzeniu Implementation Group w Brukseli. W ramach spotkania europejskie uczelnie wojskowe skupione wokół inicjatywy tzw. Erasmusa Wojskowego, przedstawiały swoje osiągnięcia w dziedzinie wymiany studentów wojskowych oraz propozycje wspólnych szkoleń. Posiedzenie było rekordowe pod względem uczestnictwa i zgromadziło prawie 50 przedstawicieli uczelni wojskowych z Austrii, Rumunii, Portugalii, Hiszpanii, Szwecji, Włoch, Łotwy, Bułgarii, Polski, Francji, Belgii, Węgier, Grecji, Słowacji, Finlandii.

Jednym z głównych punktów programu spotkania było przedstawienie nowych inicjatyw – w ramach tzw. Common Modules – szkoleń i kursów dedykowanych dla kandydatów na oficerów – kadetów/podchorążych. W ramach inicjatywy płk Gontarczyk przedstawił zaproszenie dla wojskowych studentów europejskich uczelni wojskowych do uczestnictwa w dwóch wydarzeniach organizowanych przez WAT w 2018 roku – pilotażowego kursu pod nazwą „Advanced Technologies in Borders Surveillence”, przygotowanego wspólnie przez Wydział Cybernetyki, Wydział Inżynierii Lądowej i Geodezji, Wydział Elektroniki, Wydział Nowych Technologii i Chemii oraz Instytut Optoelektroniki. W ramach tygodniowego szkolenia 20 studentów wojskowych z krajów UE będzie mogło pogłębiać wiedzę o technologiach wykorzystywanych do monitorowania ruchu granicznego. Drugą ofertą przedstawioną europejskim uczelniom wojskowym były organizowane w WAT międzynarodowe zawody sportowo-strzeleckie dla studentów wojskowych ze szkół europejskich, których finał przypadnie na Święto Sportu WAT 2018.

Ppłk Pokonieczny przedstawił strukturę, zadania oraz ofertę anglojęzyczną wydziału inżynierii lądowej i geodezji, których reprezentuje. Już w najbliższych tygodniach pojawią się w WAT studenci wojskowi z Defence University z Brna, których przyciągnęła właśnie atrakcyjna oferta WIG.

W czasie spotkania przestawiono również wyniki I etapu Olimpiady Wiedzy o Wspólnej Europejskiej Polityce Bezpieczeństwa i Obronności. Praca podchorążego WAT Kacpra Kasprzaka zakwalifikowała się do ścisłego finału, który odbędzie się w maju br. w Bułgarii. Warto podkreślić, że WAT jest po raz pierwszy reprezentowana w Olimpiadzie, a praca była najwyżej ocenioną z Polski. Podczas spotkania WAT otrzymała zaproszenie do wzięcia udziału w jubileuszu 10-lecia inicjatywy wymiany studentów wojskowych. Uroczystości odbędą się w listopadzie br. w Grecji, gdzie jedną z głównych atrakcji będzie możliwość uczestnictwa w Maratonie Ateńskim oraz wyścigu trier.

W ramach posiedzenia grupy odbyła się uroczystość wręczenia tytułu Honorowego Członka Grupy Implementacyjnej przewodniczącemu Komitetu Wojskowego Unii Europejskiej generałowi Mikhailowi Kostarakosowi, który jest pierwszym laureatem tego wyróżnienia.

„Jeszcze nigdy w 10-letniej historii Inicjatywy nie mieliśmy takiego zainteresowania uczelni wojskowych wymianą studentów, ani tak wielu ofert wydarzeń, konferencji, zawodów sportowych, na które zapraszani byliby studenci wojskowi z wszystkich państw Unii Europejskiej” – powiedział przewodniczący grupy płk prof. Harald Gell, podsumowując dwudniowe spotkanie. Prof. Gell już 8 marca br. odwiedzi WAT z gościnnym wykładem, podczas którego będzie przedstawiał zasady i korzyści płynące z uczestnictwa w programach międzynarodowej wymiany studenckiej.

Mariusz Gontarczyk
fot. Symeon Zambas, Mariusz Gontarczyk, Krzysztof Pokonieczny