» » Uczniowie bliżej WAT

Uczniowie bliżej WAT

wpis w: Aktualności | 0

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Śremie i Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie bliżej WAT. Wojskowa Akademia Techniczna objęła ich szkoły patronatem naukowym.

„Cieszymy się, że możemy podpisać porozumienie z kolejnymi szkołami i przybliżyć naszą uczelnię ich uczniom. To jest potencjalny narybek dla WAT. A że staramy się nieustannie podnosić jakość kształcenia, zależy nam na jak najlepszych kandydatach na studia” – mówił rektor-komendant płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek.

Podczas spotkania 29 stycznia wicestarosta powiatu śremskiego Janusz Przywara oraz dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Śremie Maria Bychawska podpisali porozumienie o współpracy z Wojskową Akademią Techniczną. W szkole, jedynej w regionie, działają klasy mundurowe, m.in. policyjna, strażacko-ratownicza, proobronna technik elektronik. „Staramy się o certyfikowanie klas mundurowych zgodnie z wymogami MON, chcemy żeby nasi uczniowie mogli wybierać nowoczesne kierunki, które pomogą im dostać się na studia i które są poszukiwane na rynku pracy. Współpracujemy też z jednostkami wojskowymi. Podpisanie porozumienia z WAT to szansa dla naszych uczniów, żeby mogli przyjechać tutaj, zobaczyć bazę naukową uczelni, wziąć udział w wykładach czy warsztatach. To na pewno pomoże młodzieży w wyborze kierunku dalszego kształcenia” – mówiła dyrektor Bychawska.

31 stycznia WAT odwiedziła zaś delegacja z Pleszewa, na czele z Urszulą Balicką – wicestarostą i dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego Lillą Deleszkiewicz. „Otwieramy się na szeroką współpracę i chęć stworzenia jak najlepszych warunków naszym uczniom” – mówiła wicestarosta Balicka podczas uroczystości podpisania porozumienia. „Stawiamy na przedmioty ścisłe, prowadzimy kierunek politechniczny z rozszerzoną matematyką, informatyką, fizyką bądź geografią. Uczelnie coraz chętniej nawiązują kontakty ze szkołami średnimi, a nasi uczniowie na tym korzystają” – dodała dyrektor Deleszkiewicz. W spotkaniu uczestniczył również absolwent pleszewskiego liceum, dziś podchorąży Wydziału Mechanicznego WAT, który podczas spotkania w swojej dawnej szkole opowiedział o możliwości współpracy naukowej z Akademią.

W trakcie wizyt w Akademii goście zwiedzali laboratoria na wydziałach nowych technologii i chemii, elektroniki oraz cybernetyki.

W ramach współpracy naukowej nauczyciele akademiccy WAT poprowadzą w szkołach patronackich zajęcia pokazowe, będą współpracować z nauczycielami w zakresie doboru treści programowych zajęć i współorganizować konkursy. Uczniowie klas maturalnych będą mogli brać udział w pracach studenckich kół naukowych.

Agata Reed
fot. Sebastian Jurek