» » Święto Sportu w WAT

Święto Sportu w WAT

W piątek 11 maja na terenie Studium Wychowania Fizycznego WAT odbyły się rozgrywki w ramach obchodów Święta Sportu. Wydarzenie to co roku przyciąga zarówno studentów, jak i nauczycieli akademickich i pracowników WAT oraz od niedawna mieszkańców dzielnicy Bemowo.

Święto Sportu w Wojskowej Akademii Technicznej oficjalnie zainaugurował prorektor ds. wojskowych płk dr inż. Artur Król tradycyjnym „Święto Sportu 2018 uważam za otwarte”. Życzył wszystkim pomyślnych wyników, przyjaznej atmosfery podczas zawodów oraz zaprosił na odbywające się wieczorem Juwenalia.

W konkurencjach wzięli udział studenci na równi wojskowi i cywilni, kobiety i mężczyźni. Zawodnicy rywalizowali w następujących dyscyplinach sportowych i konkurencjach rekreacyjnych:

• Rozgrywki w systemie open: turniej piłki nożnej o puchar Rektora-Komendanta WAT, tenis ziemny, Ośrodek Sprawności Fizycznej – mistrzostwa WAT, zawody o puchar Rektora-Komendanta WAT w strzelaniu z PW i KBK, lądowy tor przeszkód, kolarski rajd rowerowy, komandorski sprint, tenis stołowy, badminton, pływanie, Cross Combat, judo oraz boks.
  • Rozgrywki międzywydziałowe: turniej piłki koszykowej, wyciskanie sztangi leżąc – klasycznie, podciąganie na drążku, turniej piłki siatkowej, dwubój dziekański, strzelanie z pistoletu pneumatycznego PPN10, orientacja sportowa, zawody pływackie, ergometr wioślarski oraz siatkówka plażowa.
  • Rozgrywki dla mieszkańców dzielnicy bemowo: piłka nożna, Nordic Walking oraz strzelanie z pistoletu pneumatycznego PPN10.

Największym zainteresowanie widzów cieszył się dwubój dziekański, organizowany w ramach rozgrywek międzywydziałowych. W tej konkurencji czteroosobowa reprezentacja z każdego wydziału, składająca się z dziekana, prodziekana, studentki oraz studenta walczyła o puchar Rektora-Komendanta WAT.  W pierwszej kolejności dziekani strzelali z broni pneumatycznej, natomiast w drugim etapie cała drużyna miała za zadanie rozwiązać hasła krzyżówki pomiędzy biegami poszczególnych zawodników. Tegoroczną rywalizację na torze przeszkód oraz na strzelnicy wygrała drużyna z Wydziału Cybernetyki.

Podczas Święta Sportu odbył się finał Międzynarodowych Zawodów Sportowo-Strzeleckich, organizowanych dla studentów wojskowych w ramach programu współpracy z uczelniami wojskowymi z Europy. Wręczono puchary za zajęcie 1,2 i 3 miejsca.

W tym roku z inicjatywy prorektora ds. wojskowych płk. dr. inż. Artura Króla realizowany był nowy projekt w Akademii – „Współzawodnictwo Wojskowe WAT”, którego finał odbył się podczas Święta Sportu. W rywalizacji podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej brana była pod uwagę nie tylko ich sprawność fizyczna podczas konkurencji sportowych, ale również oceny semestralne z W-F, teorii i praktyki strzelań oraz języka angielskiego. Zwycięska 7 kompania 1 batalionu szkolnego została wyróżniona pucharem przechodnim Rektora-Komendanta WAT. Na drugim stopniu podium znalazła się 2 kompania. Trzecie miejsca zajęła 8 kompania podchorążych.

Podchorążowie WAT zmagali się również w Zawodach Użyteczno-Bojowych o puchar Rektora-Komendanta WAT, które odbyły się na placu ćwiczeń taktycznych. 12 drużyn z 12 kompanii rywalizowało indywidualnie i zespołowo w takich konkurencjach jak: pokonywanie terenu na polu walki skokami, rozpoznawanie sprzętu bojowego, ładowanie magazynka nabojami, nakładanie ogólnowojskowej odzieży ochronnej, dostarczenie amunicji czołganiem, częściowe rozkładanie i składanie broni, wyciąganie rannego z pola walki i ułożenie w pozycji bezpiecznej, przenoszenie skrzyń na amunicję. Pierwsze miejsce zdobyła 9 kompania podchorążych, drugie – 1 kompania, trzecie – 2 kompania.

Organizatorami Święta Sportu byli Wojskowa Akademia Techniczna i Zarząd Dzielnicy Bemowo.

Szczegółowe wyniki w poszczególnych dyscyplinach sportowych oraz konkurencjach rekreacyjnych dostępne są na stronie Studium Wychowania FizycznegoStudium Szkolenia Wojskowego.

Monika Przybył
fot. Grzegorz Rosiński, Sebastian Jurek, Monika Przybył, Piotr Fornalkiewicz