» » Sukces projektu Health Point w Konkursie Kół Naukowych KoKoN

Sukces projektu Health Point w Konkursie Kół Naukowych KoKoN

Podczas gali finałowej Konkursu Kół Naukowych KoKoN, organizowanego przez Forum Uczelni Technicznych, wyłoniono najbardziej innowacyjne projekty studenckie w Polsce zrealizowane w roku akademickim 2017/2018. Wśród zwycięzców, w kategorii IT znalazł się projekt Health Point – Holograficzny system wspierający ratownika medycznego podczas akcji ratunkowej, autorstwa zespołu Code Hussar z Wydziału Cybernetyki WAT w składzie: Gabriela Zielińska i Patryk Ostrowski. Opiekunem zespołu jest ppłk dr inż. Mariusz Chmielewski. Uroczysta gala, na której ogłoszono wyniki konkursu odbyła się 27 października w gmachu Politechniki Warszawskiej.

Konkurs KoKoN skierowany jest do członków i opiekunów studenckich kół naukowych, a jego ideą jest rozwój aktywności naukowej i społecznej wraz z integracją środowiska studenckiego, propagowaniem działalności naukowej oraz budowanie dialogu pomiędzy uczelniami technicznymi w Polsce i firmami zewnętrznymi. W ramach konkursu zgłaszane są projekty w pięciu kategoriach: projekt inżynierski, konferencja, badania naukowe, innowacja i nowe technologie oraz IT. Decyzje dotyczące wyboru zwycięskich prac podejmuje Kapituła Konkursu składająca się z Prezydium, Komisji Rewizyjnej Forum Uczelni Technicznych i laureatów poprzedniej edycji Konkursu. Spośród nadesłanych zgłoszeń swojego faworyta wybierają również internauci.

Zespół z WAT wygrał w kategorii IT, obejmującej projekty informatyczne w zakresie informatyki i cyfryzacji. Projekt pod nazwą Health Point wychodzi naprzeciw potrzebom służb medycznych udzielających pomocy ofiarom wypadków, katastrof lub nawet zamachów terrorystycznych. „Ratownik przybywający na miejsce wypadku często nic nie wie o poszkodowanym, o jego chorobach, grupie krwi czy przyjmowanych lekach. Nasza aplikacja wyświetla hologramy informujące o tych danych, które uprzednio zostały wprowadzone do stworzonej aplikacji mobilnej (profil ICE). Ponadto ratownik widzi podstawowe parametry życiowe pacjenta tj. puls, ciśnienie, nawodnienie, poziom stresu, dzięki powiązaniu aplikacji holograficznej z coraz popularniejszymi smartbandami, w roku 2018 będzie ich 133 mln na całym świecie” – tłumaczy członek zespołu Code Hussar, Patryk Ostrowski.

Dodatkiem do projektu jest ergonomiczna aplikacja mobilna, która pozwala na wyświetlenie własnych aktualnych parametrów życiowych, a także modnych parametrów fitnesowych tj. spalone kalorie, przebyty dystans. Ponadto system pozwala na wykrycie upadku użytkownika i poinformowanie bliskiej osoby o zagrożeniu wraz z lokalizacją GPS oraz wyświetlenie instrukcji pierwszej pomocy.

„Podczas wygranego konkursu Microsoft Imagine Hack została stworzona koncepcja i główne założenia projektu. Projekt dostał także wsparcie mentorskie oraz biznesowe akceleratora startupów Edulab. Kolejnym krokiem było rozwinięcie systemu od strony technologicznej m.in. wybranie używanej technologii. Do projektu zostały wybrane okulary holograficzne HoloLens, które zapewniają dużą wygodę w użytkowaniu dzięki pełnej mobilności – cały komputer znajduje się na głowie ratownika, nie potrzeba dodatkowych kabli czy generatorów grafiki. Innowacyjny produkt amerykańskiego giganta scalony poprzez platformę Azure z uniwersalną aplikacją mobilną oraz opaską służącą do pomiarów parametrów życiowych Healbe GoBe 2 daje niewiarygodne efekty, będące wcześniej tylko w sferze marzeń producentów filmów science-fiction” – dodaje Patryk Ostrowski.

W kwietniu projekt awansował do ogólnopolskiego finału największej olimpiady technologicznej Microsoft Imagine Cup. Przed konkursem zostały przeprowadzone konsultacje medyczne z ratownikiem z fundacji promującej pierwszą pomoc 30na2.pl oraz z Kołem Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Optymistyczne przyjęcie pomysłu przez partnerów medycznych pozwoliło na nawiązanie kontaktu z polskim oddziałem producenta używanej opaski. Podczas konkursu projekt zajął drugie miejsce w kategorii Mixed Reality. Kolejne miesiące to szukanie możliwości biznesowych oraz nowe pomysły na zastosowanie m.in. wykorzystanie projektu w celach edukacyjnych, przeniesienie systemu do szpitala na salę OIOM, co pozwoli jednemu lekarzowi nadzorować parametry życiowe kilku pacjentów naraz oraz usprawni przekazywanie informacji o stanie zdrowia pacjenta pomiędzy różnymi służbami ratunkowymi na miejscu wypadku. Aktualnie zespół pracuje nad wersją Health Point Edu, która zoptymalizuje kursy pierwszej pomoc.

Monika Przybył, Gabriela Zielińska
fot. Forum Uczelni Technicznych