» » Studenci WAT po godzinach

Studenci WAT po godzinach

Prawie 40 organizacji studenckich działa w Wojskowej Akademii Technicznej, większość to koła naukowe. W ich pracach biorą udział zarówno studenci I i II stopnia, jak i doktoranci.

Na każdym wydziale WAT działa przynajmniej jedno koło naukowe, najwięcej – po sześć –  na wydziałach mechanicznym oraz mechatroniki i lotnictwa. „Nowe organizacje studenckie powstają z inicjatywy samych studentów. Wystarczy grupa min. 5 osób, które znajdą opiekuna – pracownika Akademii i zgłoszą się do Działu Spraw Studenckich, aby rozpocząć działalność” – mówi prorektor ds. studenckich dr hab. inż. Marzena Tykarska. „To studenci tworzą koło, a ich zaangażowanie przekłada się później na osiągnięcia. Ich praca przekuwa się w sukces, gdy biorą udział w różnych konkursach i zdobywają nagrody”– dodaje prof. Tykarska.

Praca w kołach naukowych to przede wszystkim możliwość poszerzania wiedzy w tematyce, która studentów interesuje, ale też szansa zdobycia doświadczenia już na studiach. Członkowie kół mają możliwość wyjazdów na branżowe konferencje i sympozja, które są okazją do networkingu z kolegami z innych uczelni, czy przyszłymi pracodawcami.

Studenci Wydziału Cybernetyki rokrocznie biorą udział w największym konkursie technologicznym Microsoft Imagine Cup. „Co roku prezentujemy tam innowacyjne rozwiązania i wynalazki naszych studentów, łączące technologie i interdyscyplinarną wiedzę, mające na celu rozwiązywanie rzeczywistych problemów ludzkości. W zeszłym roku studenci z Koła Zainteresowań Cybernetycznych zwyciężyli wśród polskich uczelni, kwalifikując się do etapu europejskiego, a następnie finałów światowych. Konkurs to bardzo wymagające czasowo przedsięwzięcie, uczące nie tylko technologii, ale również aspektów biznesowych i prezentacji wyników – w języku angielskim. Dla studentów WAT to nie tylko możliwość zaprezentowania swoich pomysłów, wiedzy i umiejętności technologicznych, ale również  droga do otwarcia własnego start-up’u i zdobycia funduszy na dalsze badania. Zostanie laureatem tak prestiżowego konkursu jest wartościowym osiągnięciem i idealną formą pokazania się w dobrym świetle przyszłym pracodawcom” – mówi opiekun naukowy koła ppłk. dr inż. Mariusz Chmielewski.

Studenci Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa budują w ramach Koła Naukowego Lotnictwa i Kosmonautyki m. in. symulatory i drony. „Symulator kabiny samolotu Boeing 737NG został opracowany w ciągu dwóch lat. Od ponad czterech zespół studentów buduje od podstaw symulator kabiny samolotu F-16. Studenci budują też drony – od zaprojektowania elementów mechanicznych i elektroniki, poprzez wydruk w drukarce 3D i wykonanie płytek PCB, po złożenie wszystkich elementów, zaprogramowanie i badanie w locie. Udział w pracach koła daje studentom szanse na zdobycie umiejętności cennych na współczesnym rynku pracy.” – mówi kpt. dr inż. Konrad Wojtowicz, opiekun koła.

Przy Studium Wychowania Fizycznego WAT działa m.in. Studenckie Koło Żeglarskie. Jego członkowie szkolą się w ośrodku żeglarskim WAT nad Zalewem Zegrzyńskim. „Jesteśmy jedną z nielicznych uczelni, która ma dostęp do własnego ośrodka żeglarskiego. Nasi studenci to prawdziwi miłośnicy żeglarstwa. W zeszłym roku po kilku latach nieobecności, powróciliśmy do rywalizacji w mistrzostwach Wojska Polskiego w żeglarstwie regatowym i od razu zwyciężyliśmy. Oczywiście w tym roku planujemy powtórzyć ten sukces” – mówi opiekun koła mgr Zdzisław Czajko.

Dla studentów zainteresowanych historią wojskowości oraz praktycznym poznaniem dawnej musztry paradnej i bojowej, powstało Studenckie Koło Historyczne – Oddział Historyczny WAT. Oddział przyjął szczytne tradycje Legii Nadwiślańskiej epoki napoleońskiej, Szkoły Podchorążych Królestwa Polskiego oraz 36. pułku piechoty Legii Akademickiej II RP. „Studenci i podchorążowie w mundurach historycznych biorą udział w uroczystościach Akademii, w obchodach świąt państwowych, a także w krajowych i zagranicznych inscenizacjach różnych militarnych wydarzeń, tym samym promując narodową historię i naszą uczelnię” – mówi opiekun koła Andrzej Ziółkowski. „To nie wszystko, od trzech lat w ramach SKH, istnieje sekcja zgłębiająca elementy współczesnego pola walki, skupiająca garść tych, którzy z różnych względów nie dostali się na kierunki wojskowe. Owa sekcja również ma swoje osiągnięcia, w strzelectwie, we wspinaczce i w powietrzu” – dodaje Ziółkowski.

Grupa podchorążych Wojskowej Akademii Technicznej zainteresowanych tematyką militarną związaną z działaniami asymetrycznymi pola walki powołała organizację „Woda Ląd Powietrze”. „Skaczemy ze spadochronami, nurkujemy, wspinamy się. Trenujemy jak członkowie oddziałów specjalnych, oprócz szkoleń survivalowych mamy np. dodatkowe treningi strzeleckie, bierzemy udział w biegach sprawnościowych, umożliwiając zainteresowanym podchorążym podnoszenie kwalifikacji i poziomu wyszkolenia” – mówi przewodniczący WLP sierżant podchorąży Łukasz Ilczuk.

Pełny wykaz organizacji studenckich zarejestrowanych w Wojskowej Akademii Technicznej znajdziesz tutaj.

Zapraszamy też do zobaczenia najnowszego filmu z serii „Wybierz WAT”

Agata Reed