» » Spotkanie wigilijne

Spotkanie wigilijne

„Czas Świąt Bożego Narodzenia to okres, kiedy rośnie temperatura pozytywnych uczuć, wiele dobra się wydarza. Pomagają nam w tym świąteczne zwyczaje. Trzeba jednak mieć odwagę na głębszą refleksję” – tymi słowami Biskup Polowy WP JE gen. bryg. dr Józef Guzdek rozpoczął przesłanie skierowane do społeczności akademickiej WAT, podczas uroczystego spotkania wigilijnego w Akademii. Życzenia spokojnych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia wszystkim pracownikom i studentom złożył JM Rektor-Komendant WAT gen. bryg. dr hab. inż. Tadeusz Szczurek.

Przesłanie Biskupa zawierało głębokie treści jednego z Ojców Kościoła. „Bez wątpienia w tym pięknym okresie warto zadać sobie pytanie czy szanuję swoją godność? Studenta, młodego człowieka. Bo wiemy, że kiedy ta godność jest podeptana, nieuszanowana to przegrywamy swoje życie. To start w dorosłe życie jest niemożliwy, a nawet czasem kończy się dramatycznie. To jest czas, abyśmy dorośli, zajmujący różne stanowiska, pozycje społeczne, zadali sobie pytanie – czy ja szanuję godność drugiego człowieka, czy ktoś przeze mnie nie płakał, czy nie był poniżony? (…) Ile jest łez, dlatego, że człowiek nie widzi w drugim człowieka i bliźniego, że zapomina o ewangelicznej zasadzie – Wszystko co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie. (…) To wielka sprawa być człowiekiem. Życzmy sobie, żebyśmy naszymi słowami i czynami nigdy temu nie zaprzeczyli. Prośmy więc o głębokie, radosne, mądre przeżycie czasu Świąt Bożego Narodzenia i przede wszystkim o zgłębienie prawdy o swojej godności i godności drugiego człowieka” – kontynuował Biskup Polowy WP gen. bryg. dr Józef Guzdek.

Krótkie podsumowanie mijającego roku i plany na nadchodzący, wypełniły przemówienie JM Rektora-Komendanta WAT. „Jest to szczególny czas. Czas refleksji. Dlatego warto wspomnieć, że ten rok, mimo, że był rokiem trudnym, to w mojej ocenie i myślę, że w ocenie wielu z was był rokiem pomyślnym. Udało nam się wiele planów zrealizować, wiele inwestycji i projektów zakończyliśmy pomyślnie. Zdobyliśmy sporo nowych projektów. Muszę podkreślić duży wysiłek naszej kadry naukowo-dydaktycznej związany ze zwiększonymi naborami, zwłaszcza studentów mundurowych. Ten rok to również i mój sukces, który widać na pagonach mojego munduru. Dlatego chciałbym podziękować wszystkim, którzy się do tego przyczynili, bo to dzięki Państwu ziściło się, że komendantem Wojskowej Akademii Technicznej ponownie jest generał. Za to wszystko bardzo dziękuję. Przed nami nowy rok, nowe wyzwania, których realizacja w zasadzie już się zaczęła. To przede wszystkim wejście Ustawy 2.0 i reorganizacja naszej uczelni. To także potrzeba rezygnacji z własnej ambicji na korzyść całej uczelni. Całym naszym wysiłkiem powinniśmy wspierać te poczynania, które służą dobru Akademii. Dlatego w nowym nadchodzącym roku życzę Państwu i sobie spełnienia planów, marzeń, dobrego zdrowia, wysokich wyników w dydaktyce i w nauce oraz realizacji wszystkich zamierzeń, żebyśmy ten nadchodzący rok mogli również zaliczyć do lat  udanych” – mówił gen. bryg. dr hab. inż. Tadeusz Szczurek.

Po odczytaniu przez podchorążych ewangelii i modlitwy, społeczność akademicka podzieliła się pobłogosławionym przez Biskupa Polowego opłatkiem. Kolędy w pięknej aranżacji wykonał Chór Akademicki Wojskowej Akademii Technicznej, a na wigilijnym stole nie zabrakło tradycyjnych świątecznych potraw. W spotkaniu uczestniczyli komenda, przedstawiciele wydziałów akademickich, pracownicy administracji oraz studenci wojskowi i cywilni.

Ewa Jankiewicz
rzecznik prasowy WAT