» » Skoczkowie spadochronowi WAT z wizytą w United States Naval Academy

Skoczkowie spadochronowi WAT z wizytą w United States Naval Academy

Członkowie Sekcji Skoków Spadochronowych S3 WAT złożyli w czerwcu wizytę w United States Naval Academy USNA w Annapolis w USA. Przedstawiciele sekcji spotkali się z władzami amerykańskiej uczelni, którą reprezentowali: komendant Captain Robert B. Chadwick II United States Navy Commandant of Midshipmen oraz jego zastępca Captain Thomas J. Grady United States Navy Deputy Commandant wraz z oficerami towarzyszącymi.

Celem spotkania była propozycja współpracy ze strony S3 WAT w zakresie wspólnych szkoleń spadochronowo-strzeleckich z elementami rywalizacji sportowej. Przedstawiciele sekcji dokonali prezentacji Wojskowej Akademii Technicznej, jej potencjału dydaktycznego i naukowo-badawczego. Przedstawiono kadrę szkoleniową oraz program szkolenia spadochronowego i strzeleckiego sekcji. Zaprezentowano również bliźniaczą organizację studencką WAT „Woda, Ląd, Powietrze”, ściśle współpracującą z S3 WAT. Obydwie organizacje prowadzone są przez wykładowców Studium Szkolenia Wojskowego. Strona polska zaprosiła kadetów USNA Parachute Team do przeprowadzenia wspólnego szkolenia spadochronowo-strzeleckiego planowanego w 2019 r. Omówiono również rolę fundacji Teraz Wojsko Polskie w realizacji planów szkoleniowych i rozwoju Sekcji S3 WAT. To fundacja właśnie sfinansowała podróż polskiej delegacji do Annapolis.

W czasie rozmów obie strony wyraziły duże zainteresowanie, gotowość i chęć podjęcia współpracy. Komendant USNA zainteresował się szczególnie przebiegiem edukacji w WAT i kształceniem podchorążych. Współdziałanie obydwu uczelni jest dużą szansą na rozwój i lepsze wyniki szkoleniowe. Obie strony były zgodne, że kooperacja sekcji spadochronowych WAT i USNA może przyczynić się w przyszłości do nawiązania szerszej współpracy, obejmującej wymianę studentów, kadry akademickiej oraz realizowania wspólnych projektów interdyscyplinarnych i przedsięwzięć naukowych.

Po zakończeniu rozmów delegacja WAT zwiedziła najważniejsze obiekty amerykańskiej uczelni, zapoznała się z jej historią i tradycją. Kolejne dni wizyty upłynęły na rozmowach roboczych z przedstawicielami USNA Parachute Team. Nie mogło oczywiście zabraknąć wspólnych skoków spadochronowych, które strona amerykańska zorganizowała w pobliskiej strefie spadochronowej Skydive Delmarva.

Pierwsze szkolenie spadochronowe podchorążowie WAT  mają już za sobą. Przeprowadzono je z dużym powodzeniem w dniach 11 – 15 czerwca. Szkolenie wykonano w formule przyspieszonej nauki swobodnego spadania AFF (Accelerated FreeFall). Celem tej metody jest stosunkowo szybkie przygotowanie ucznia-skoczka do wykonywania samodzielnych skoków z opóźnionym otwarciem spadochronu.

Podchorążowie, którzy należą do Sekcji S3 WAT i WLP wyrażają dużą nadzieję na realizację wspólnego szkolenia spadochronowo-strzeleckiego i współzawodnictwa z kadetami USNA Parachute Team. Wszyscy studenci mundurowi, którzy chcą uczestniczyć w projektach S3 WAT i WLP mają teraz jeszcze większą motywację do osiągania bardzo dobrych wyników w nauce i sporcie, bo to one są kartą wstępu do obydwu sekcji.

Dariusz Bojsza, pchor. Michał Kamieński
fot. United States Naval Academy