» » Seminarium komendantów uczelni wojskowych w Terezjańskiej Akademii Wojskowej

Seminarium komendantów uczelni wojskowych w Terezjańskiej Akademii Wojskowej

Jakie są główne wyzwania stojące przed uczelniami wojskowymi oraz co można zrobić, aby usprawnić wymianę podchorążych? Zagadnienia te były głównym tematem warsztatów zorganizowanych w ramach Seminarium Komendantów Europejskich Uczelni Wojskowych (European Military Academies Commendants Seminar), które odbyło się w dniach 24 –25 października w siedzibie Terezjańskiej Akademii Wojskowej w Wienner Neustadt w Austrii.

W seminarium udział wzięła delegacja Wojskowej Akademii Technicznej w składzie: prorektor do spraw wojskowych płk dr inż. Artur Król oraz kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej płk dr inż. Mariusz Gontarczyk. Inicjatywa spotkań zrodziła się w 2009 roku, a seminaria tradycyjnie organizowane są przez państwa, aktualnie pełniące prezydencję w Unii Europejskiej.

„Trzeba zaznaczyć jedno, wszyscy uczestnicy byli zgodni, co do konieczności organizacji tego typu spotkań. Tylko bezpośredni kontakt oraz bilateralna wymiana poglądów na temat różnic, które dzielą systemy edukacji, a także próba ich wspólnego rozwiązania mogą w przyszłości usprawnić wymianę studentów i kadry naukowo-dydaktycznej”  – powiedział płk Król, prorektor do spraw wojskowych.

W tym roku udział w seminarium wzięła rekordowa liczba przedstawicieli uczelni wojskowych. Uczestnicy reprezentowali 35 uczelni z 19 państw Unii Europejskiej – Austrii, Estonii, Belgii, Bułgarii, Niemiec, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Finlandii, Francji, Włoch, Łotwy, Litwy, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Szwecji, Węgier oraz przedstawiciel European Security and Defence College.

płk Mariusz Gontarczyk
fot. EMACS 2018