» » Reprezentacja Wojska Polskiego mistrzem NATO w szachach

Reprezentacja Wojska Polskiego mistrzem NATO w szachach

W dniach 4 – 8 czerwca w Texas Tech University w Lubbock w USA odbyły się XXIX Mistrzostwa NATO w szachach. Reprezentacja Wojska Polskiego wywalczyła tytuł drużynowego mistrza NATO.

Łącznie w zawodach wzięło udział 67 osób z 10 państw sojuszniczych. W składzie reprezentacji WP znaleźli się żołnierze WAT: ppor. Aleksander Stańkowski i sierż. pchor. Marcin Pietruszewski. W klasyfikacji drużynowej kolejne miejsca zajęli: 1. Polska, 2. Niemcy, 3. Grecja, 4. USA, 5. Dania.

Indywidualne złoto z 6 pkt. zdobył kadet Anastasios Pavlidis z Grecji, srebro z 5,5 pkt. ppor. Damian Graczyk reprezentujący Oddział Specjalny Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim, a brąz szer. Elijah Everett z Niemiec. Po 5 pkt. uzyskali sierż. pchor. Marcin Pietruszewski z Wojskowej Akademii Technicznej (8 miejsce), szer. Mateusz Bobula z 33 Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy 3PBOT (9 miejsce), ppor. Dariusz Sycz z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych (11 miejsce), po 4,5 pkt. – ppor. Mateusz Sypień z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich (14 miejsce) oraz ppłk Sławomir Kędzierski z Departamentu Kadr MON (16 miejsce),  4 pkt. – plut. pchor. Kamil Cichy z Akademii Wojsk Lądowych (31 miejsce) oraz 3 pkt. – ppor. Aleksander Stańkowski reprezentujący Wojskową Akademię Techniczną (39 miejsce).

Szachiści wojskowi poprzez zdobycie drużynowego mistrzostwa NATO godnie uczcili 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Szczególne podziękowania za pomoc w przygotowaniach szachiści z Wojskowej Akademii Technicznej składają kierownikowi Klubu WAT Krzysztofowi Cichańskiemu oraz kierownikowi Studium Wychowania Fizycznego dr. Saturninowi Przybylskiemu.

ppor. Aleksander Stańkowski, sierż. pchor. Marcin Pietruszewski
fot. ppor. Damian Graczyk