» » Podchorążowie odkrywają tajniki żeglarstwa

Podchorążowie odkrywają tajniki żeglarstwa

wpis w: Aktualności, SWF | 0

W drugiej połowie lipca, jak każdego roku, podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej, którzy ukończyli IV rok studiów biorą udział w zajęciach z wychowania fizycznego w formie czterodniowych obozów żeglarskich. Ćwiczenia w Ośrodku Szkoleniowym WAT w Zegrzu pozwalają studentom wojskowym posiąść wiedzę i umiejętności do samodzielnego prowadzenia jachtów na śródlądziu, o długości do 7,5 m, w porze dziennej, przy sile wiatru do 4 °B.

Szkolenie odbywa się na jachtach typu Omega i ElBimbo i obejmuje pływanie pod żaglami oraz na silniku zaburtowym. Prowadzone jest przez instruktorów żeglarstwa, pracowników Studium Wychowania Fizycznego WAT, a całość nadzoruje mgr Jerzy Durejko, instruktor-wykładowca Polskiego Związku Żeglarskiego. Mimo nie zawsze sprzyjającej pogody – niewielkiej ilości wiatru, padającego deszczu lub upałów – uczestnicy szkolenia są zadowoleni z formy zajęć oraz możliwości zdobycia wiedzy z zakresu żeglarstwa. Dla wielu z nich nauka kończy się zdobyciem „certyfikatu żeglarza” w systemie szkolenia HALS, co pozwala na samodzielne prowadzenie jachtów przy wymienionych warunkach.

Zdzisław Czajko
fot. i film: st. kpr. pchor. Michał Kownacki