» » Nominacja profesorska dla dr. hab. inż. Tomasza Czujko

Nominacja profesorska dla dr. hab. inż. Tomasza Czujko

3 października Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wręczył akty nominacyjne 54 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Tytuł naukowy profesora nauk technicznych otrzymał dr hab. inż. Tomasz Czujko, kierownik Katedry Zaawansowanych Materiałów i Technologii Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim, Prezydent Andrzej Duda zwracając się do zgromadzonych profesorów apelował o polskiego Nobla. „Wiem, że to nie jest łatwe, ale wierzę, że prędzej, czy później, polski naukowiec za badania prowadzone w naszym kraju tego Nobla przyniesie. Musi na to zapracować wiele elementów, przede wszystkim Państwa ambicja i intelekt oraz wiara, że da się to osiągnąć” – powiedział Prezydent. Prosił również nowo mianowanych profesorów o opiekę nad kolejnym pokoleniem naukowców i odpowiednie przygotowanie ich, zwłaszcza w warunkach nowej ustawy o szkolnictwie wyższym.

Prof. dr hab. inż. Tomasz Czujko od lat zajmuje się problematyką badawczą dotyczącą implementacji gospodarki wodorowej w Polsce. Obszar jego zainteresowań naukowych obejmuje charakterystykę nanomateriałów do magazynowania wodoru, zaawansowanych materiałów nadprzewodnikowych oraz techniki przyrostowe. Jest członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwo Materiałoznawczego, Interdyscyplinarnego zespołu ds. współpracy naukowej z zagranicą MNiSW, Polskiego Towarzystwa Wodoru i Ogniw Paliwowych, Zespołu Nanomateriałów Komitetu Nauki o Materiałach PAN, European Defence Skills Strategy i wielu innych organizacji naukowych. Ponadto, jest autorem i współautorem trzech monografii poświęconych materiałom do magazynowania wodoru oraz 68 licznie cytowanych publikacji z listy JCR (1477 cytowań wg Web of Science Core Collection, H = 23).

Prof. Czujko uzyskał tytuł magistra inżyniera w 1991 r. na Wydziale Chemii i Fizyki Technicznej WAT, na kierunku fizyka techniczna. W 1998 r. otrzymał tytuł doktora nauk technicznych na tym samym wydziale, w dyscyplinie inżynieria materiałowa i specjalności metaloznawstwo fizyczne. W latach 2000-2001 prowadził badania w ramach programu stypendialnego dla młodych doktorów NATO Fellowship na Uniwersytecie Waterloo w Kanadzie. Od 2004 r. do 2009 r. był zatrudniony w Department of Mechanical and Mechatronics Engineering, University of Waterloo, jako Research Associate Professor. W latach 2009-2010 odbył staż naukowy w CanmetENERGY, Hydrogen Fuel Cells and Transportation, Natural Resources Canada, jako Research Officer. Od 2011 r. zatrudniony jest na etacie profesora nadzwyczajnego w Katedrze Zaawansowanych Materiałów i Technologii Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT.

Ewa Jankiewicz
rzecznik prasowy WAT