» » Międzynarodowe zawody sportowe studentów wojskowych

Międzynarodowe zawody sportowe studentów wojskowych

W dniach 9 – 11 maja w Wojskowej Akademii Technicznej odbyły się  Międzynarodowe Zawody Sportowo-Strzeleckie – Military Multinational Sports and Shooting Games 2018. W konkurencjach rywalizowali studenci wojskowi z Belgii, Bułgarii, Niemiec, Grecji, Holandii, Ukrainy oraz dwóch studentów z WAT.

Zawody były dużym wyzwaniem dla uczestników. Każda z 6 dyscyplin była poprzedzona treningiem. W majowym słońcu zawodnicy rywalizowali w sześciu dyscyplinach: strzelanie pneumatyczne, bieg na orientację, lądowy tor przeszkód, ośrodek sprawności fizycznej, crossfit-workout oraz parkour.

Wręczenia pucharów dokonał prorektor do spraw wojskowych płk dr inż. Artur Król w dniu Święta Sportu w WAT 11 maja. W klasyfikacji indywidualnej zawodów I i II miejsce zajęli reprezentanci Ukrainy z Żytomierskiego Instytutu Technicznego, a III reprezentant Bułgarii z Akademii Morskiej z Warny.

„Międzynarodowe zawody sportowe to nie tylko rywalizacja, to także pozyskiwanie umiejętności współpracy w środowisku międzynarodowym” – mówił kierownik Studium Wychowania Fizycznego dr Saturnin Przybylski. Jedna z dyscyplin – crossfit-workout odbywała się w parach, które były losowane z pośród uczestników.W tej klasyfikacji I miejsce zajął zespół polsko-bułgarski, II – zespół holendersko-ukraiński a III – zespół ukraińsko-belgijski.

Inicjatywa zorganizowania zawodów powstała w ramach współpracy WAT  z europejskimi uczelniami wojskowymi, w której Akademia bierze czynny udział od początku 2017 roku. Wszystkie konkurencje zostały przygotowane i przeprowadzone przez Studium Wychowania Fizycznego wspierane organizacyjnie przez Dział Współpracy Międzynarodowej, który był odpowiedzialny również za przedstawienie i promocję inicjatywy na forum europejskich uczelni wojskowych.

W ramach pobytu w WAT uczestnicy spotkali się z prorektorem do spraw wojskowych płk. dr. inż. Arturem Królem, zwiedzili laboratorium broni strzeleckiej Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa, a ci, którzy zachowali najwięcej sił wzięli udział w Juwenaliach WAT.

płk Mariusz Gontarczyk
fot. Sebastian Jurek, Grzegorz Rosiński