» » Licealiści z Sokołowa Podlaskiego objęci patronatem WAT

Licealiści z Sokołowa Podlaskiego objęci patronatem WAT

Grono szkół objętych patronatem naukowym Wojskowej Akademii Technicznej powiększyło się o I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sokołowie Podlaskim. 25 kwietnia porozumienie o współpracy WAT ze szkołą oraz powiatem sokołowskim podpisali: rektor-komendant płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, dyrektor liceum Teresa Oliwińska, starosta sokołowski Leszek Iwaniuk i wicestarosta Marta Sosnowska.

„Nasze liceum to rodzynek wśród szkół średnich w powiecie sokołowskim. Uczniowie mają bardzo dobre wyniki. Cieszymy się, że podpisujemy porozumienie z tak renomowaną uczelnią, jaką jest Wojskowa Akademia Techniczna, ponieważ ta młodzież w pełni zasługuje na tę współpracę. Z tego liceum wywodzą się absolwenci, którzy studiują w WAT i oni są najlepszymi ambasadorami Akademii” – mówił podczas spotkania starosta Leszek Iwaniuk. „Posiadamy 15 oddziałów, w których kształci się w sumie 430 uczniów. Prowadzimy m.in. oddział politechniczny z rozszerzoną matematyką, fizyką oraz chemią lub informatyką do wyboru. Możemy pochwalić się wieloma sukcesami naukowymi z fizyki, biologii i chemii, jak również z języków obcych” – dodała dyrektor liceum Teresa Oliwińska.

„Wojskowa Akademia Techniczna oferuje nie tylko studia wojskowe, ale również cywilne. Prowadzimy kierunki studiów, niespotykane w innych uczelniach, albo rzadko spotkane, takie jak np. kryptologia i cyberbezpieczeństwo. Oferujemy wiele specjalności niszowych, wśród nich ochronę przed skażeniami, materiały wybuchowe i pirotechnikę, ratownictwo chemiczne, informatykę w medycynie, inżynierię kosmiczną i satelitarną. Warto, żeby młodzież wiedziała, że istnieje również możliwość przeniesienia się ze studiów cywilnych na wojskowe i odwrotnie” – wyjaśniał rektor-komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek.

W ramach współpracy nauczyciele akademiccy WAT poprowadzą zajęcia pokazowe w liceum i szkołach ponadpodstawowych w powiecie sokołowskim, będą współpracować również z nauczycielami w doborze treści programowych zajęć, współorganizować konkursy i imprezy o charakterze popularno-naukowym. Uczniowie klas maturalnych będą mogli uczestniczyć w pracach kół naukowych Akademii. Liceum natomiast zadeklarowało propagowanie wśród swoich uczniów oferty studiów Wojskowej Akademii Technicznej. Studenci WAT będą zapraszani na spotkania naukowe, kulturalne i imprezy patriotyczne organizowane przez szkołę.

Na zakończenie wizyty w WAT goście odwiedzili Katedrę Zaawansowanych Materiałów i Technologii Wydziału Nowych Technologii i Chemii oraz Instytut Systemów Elektronicznych Wydziału Elektroniki.

Ewa Jankiewicz
rzecznik prasowy WAT