» » Kontynuacja polsko-bułgarskiej współpracy

Kontynuacja polsko-bułgarskiej współpracy

Spotkania i rozmowy z przedstawicielami uczelni wojskowych z całego świata to doskonała okazja do zacieśniania współpracy naukowej i poszerzania oferty zagranicznych wyjazdów podchorążych WAT. 13 września Wojskową Akademię Techniczną po raz kolejny odwiedzili przedstawiciele Vassil Levski National Military University z Bułgarii.

Podczas wizyty w WAT tę największą bułgarską uczelnię wojskową reprezentowali: rektor-komendant gen. bryg. dr Plamen Nikolov Bogdanov, prorektor ds. lotnictwa płk Ivaylo Atanasov Angelov oraz wykładowca języka angielskiego Yavor Tsvetanov Varbanov. Rolę gospodarza Wojskowej Akademii Technicznej pełnił prorektor ds. wojskowych płk dr inż. Artur Król, a towarzyszyli mu zastępca dziekana Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa płk dr inż. Przemysław Kupidura, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej płk dr inż. Mariusz Gontarczyk oraz koordynator programu Erasmus + Karol Wilk.

Rozmawiano o możliwości współpracy naukowej WAT i VLNMU oraz kontynuacji wymiany studentów w ramach programu Erasmus+. Podsumowano również wzajemne działania z ostatniego okresu. W ramach zapoczątkowanej w ubiegłym roku współpracy, bułgarscy  podchorążowie wzięli udział w międzynarodowych zawodach strzelecko-sportowych zorganizowanych w maju 2018 r. w WAT, polscy podchorążowie zostali zaś zaproszeni do udziału w konkursie bezzałogowych statków powietrznych organizowanym przez Wydział Lotniczy VLNMU. Rozpoczęła się także pierwsza wymiana studentów, pięciu podchorążych z Vassil Levski uczestniczyło w lipcu i sierpniu w dwumiesięcznych praktykach na Wydziale Mechatroniki i Lotnictwa. Natomiast w bułgarskiej uczelni na półrocznej wymianie przebywał podchorąży z WML.

Warto wspomnieć, że we współpracę naukową z bułgarską uczelnią zaangażowani są nauczyciele akademiccy Wydziału Logistyki. WAT jest również współorganizatorem corocznie odbywającego się w Shoumen Defence Technology Forum, którego współprzewodniczącym jest rektor-komendant WAT. Z możliwości wymiany doświadczeń, jaką daje program Erasmus+ korzystają także lektorzy Studium Języków Obcych WAT.

Wizytę bułgarskiej delegacji w WAT zakończyło zwiedzanie laboratoriów Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa. W Zakładzie Awioniki i Uzbrojenia Lotniczego goście zapoznali się z systemami oraz symulatorami lotów, natomiast w Zakładzie Aerodynamiki i Termodynamiki z pracami prowadzonymi w laboratorium badań właściwości termofizycznych lotniczych materiałów konstrukcyjnych i w tunelu aerodynamicznym. Zwiedzili także hangar lotniczy. Największym zainteresowaniem delegacji cieszył się wodny tunel hydrodynamiczny w Laboratorium Badania Napędów Lotniczych, pozwalający na wizualizaję opływu modeli samolotów.

Monika Przybył
fot. Sebastian Jurek, Monika Przybył