» » Kandydaci na studia wojskowe rozpoczęli testy sprawności fizycznej

Kandydaci na studia wojskowe rozpoczęli testy sprawności fizycznej

Siła, szybkość i wytrzymałość to umiejętności, które sprawdzane są u kandydatów na studia wojskowe w WAT podczas trzech konkurencji sportowych opisanych w „Międzynarodowym Teście Sprawności Fizycznej”. Testy połączone z rozmową kwalifikacyjną rozpoczęły się w  poniedziałek 9 lipca na terenie Studium Wychowania Fizycznego i potrwają aż do czwartku.

Podczas pierwszego dnia egzaminów rektor-komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek pogratulował uczestnikom wyboru uczelni. „Wojskowa Akademia Techniczna jest pełna ludzi odważnych, ambitnych i konsekwentnych. Wierzę, że rozpoczęcie studiowania w naszej uczelni będzie dla Was kandydaci początkiem niekończącego się pasma sukcesów” – powiedział rektor-komendant WAT. Wszystkich ubiegających się na studia mundurowe w Wojskowej Akademii Technicznej przywitali prorektor ds. kształcenia dr hab. inż. Zdzisław Bogdanowicz i prorektor ds. wojskowych płk dr inż. Artur Król. Kierownik SWF dr Saturnin Przybylski przypomniał uczestnikom zasady oraz regulamin każdej konkurencji.

Siła u mężczyzn sprawdzana jest podczas podciągania na drążku, a w przypadku kobiet zwisu na drążku na czas. Bieg na 50 m testuje szybkość kandydatów, a ich wytrzymałość poddana jest próbie podczas biegu na 1000 m (mężczyźni) i 800 m (kobiety).

Po zakończeniu sprawdzianu sprawnościowego kandydaci przystępują do rozmowy kwalifikacyjnej. Komisja składająca się z przedstawiciela wybranego wydziału akademickiego WAT oraz przedstawiciela rodzaju Sił Zbrojnych RP (Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Specjalnych i Wojsk Obrony Terytorialnej) pyta abiturientów m.in. o motywację do podjęcia studiów wojskowych.

Wyniki z każdej konkurencji przeliczane są na punkty. Wynik końcowy sprawdzianu stanowi suma punktów przeliczeniowych uzyskanych z trzech konkurencji zamienionych na punkty rankingowe. Łącznie, na tym etapie rekrutacji, można uzyskać maksymalnie 5 punktów rankingowych. Warunkiem zaliczenia i wpisania na listę rankingową jest zdobycie dwóch punktów – po jednym ze sprawdzianu sprawności fizycznej i rozmowy kwalifikacyjnej.

Tegoroczni kandydaci przeszli już badania lekarskie i znają swoje wyniki z egzaminu maturalnego, które muszą wpisać do 13 lipca do systemu Internetowej Rejestracji Kandydatów. Osoby, które zostaną zakwalifikowane na studia wojskowe w sierpniu rozpoczną podstawowe szkolenie wojskowe. Zakończy się ono uroczystą przysięgą wojskową.

Tekst: Monika Przybył
fot. Grzegorz Rosiński