» » IV Bieg Nocy Listopadowej

IV Bieg Nocy Listopadowej

Już po raz czwarty biegacze mundurowi i cywilni spotkali się na jedynym w swoim rodzaju biegu łączącym 8 km trudnej terenowo trasy, dwadzieścia dziewięć wymagających sprawnościowo przeszkód oraz dwa nocne strzelania. W sobotę 1 grudnia na starcie Biegu Nocy Listopadowej stawiło się 230 osób, które upamiętniły 188 rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. Tegoroczny memoriał biegu poświęcony był pamięci plut. Arkadiusza Szczupłego Dyki, żołnierza JW GROM, tragicznie zmarłego w czasie ćwiczeń.

Bieg rozpoczął się na pograniczu dnia z nocą, następnie z wykorzystaniem latarek czołowych zawodnicy pokonywali trasę wymagającą ponadprzeciętnej kondycji, sprawności i wydolności. Trasa biegu obejmowała tereny leśne Wojskowej Akademii Technicznej oraz pasa taktycznego z wykorzystaniem duktów leśnych, transzei, kanałów melioracyjnych, torów kolejowych oraz przesmyków. Był to bieg taktyczny z elementami Lądowego Toru Przeszkód, Ośrodka Sprawności Fizycznej, z przeszkodami pasa taktycznego i strzelaniem. Wszyscy biegacze na strzelnicy karabinowej WAT pod nadzorem instruktorów oddawali strzały z amunicji ostrej na trafienie z broni MSBS „GROT” na 75 m oraz na strzelnicy pistoletowej z Konwersji Glock 19 na 25 m.

Impreza biegowa łącząca w sobie bieg terenowy w umundurowaniu, przeszkody, strzelanie wykonywane w trudnych warunkach terenowych i pogodowych została przygotowana przez Fundację SPRZYMIERZENI z GROM i Wojskową Akademię Techniczną z asystą oddziału historycznego WAT. Przyświecającym celem biegu, jak co roku była sportowa rywalizacja, budowanie więzi międzypokoleniowej i promocja wszystkich służb mundurowych wśród młodzieży.

Bieg Nocy Listopadowej jest również uczczeniem Dnia Podchorążego przypadającego na 29 listopada – rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego, kiedy to w 1830 r. podchorążowie Szkoły Piechoty w Warszawie atakiem na Belweder rozpoczęli zryw niepodległościowy.

ppłk Mariusz Chmielewski, Monika Przybył
fot. Adrian Bachórz