» » Czytaliśmy dla Niepodległej

Czytaliśmy dla Niepodległej

10 października społeczność Zespołu Szkół im. Michała Konarskiego w Warszawie zorganizowała w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości „Szkolne Czytanie dla Niepodległej”. Podczas uroczystości zastępca prorektora ds. wojskowych, szef Oddziału Organizacyjno-Szkoleniowego WAT płk mgr inż. Piotr Kurzyk przeczytał wiersz Zbigniewa Herberta pt. „Guzik”.

Patronatem Honorowym objęła wydarzenie małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Do wspólnego czytania zostali zaproszeni miłośnicy literatury i przyjaciele szkoły, którzy wraz z uczniami zaprezentowali 44 utwory umieszczone w Antologii Niepodległości. Wśród nich byli m.in. reprezentujący Dowództwo Garnizonu Warszawa ppłk Artur Wysocki, zastępca Burmistrza Dzielnicy Bemowo Grażyna Orzechowska-Mikulska, zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursynów Rafał Miastowski, a także aktor Jerzy Zelnik oraz dziennikarz Przemysław Babiarz, jak również przedstawiciele duchowieństwa.

Celem nadrzędnym „Szkolnego Czytania dla Niepodległej” było budowanie poczucia wspólnoty obywatelskiej oraz wyrażenie zaangażowania młodzieży i przyjaciół szkoły w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Policji.

Monika Przybył
fot. Zespół Szkół im. M. Konarskiego; Kuratorium Oświaty w Warszawie