» » Awans generalski Rektora-Komendanta WAT w Dniu Podchorążego

Awans generalski Rektora-Komendanta WAT w Dniu Podchorążego

W czwartek 29 listopada na dziedzińcu Belwederu odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Podchorążego. Uczestniczyli w nim podchorążowie wszystkich uczelni wojskowych  oraz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Podczas uroczystości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda awansował do stopnia generała brygady Rektora-Komendanta Wojskowej Akademii Technicznej płk. dr. hab. inż. Tadeusza Szczurka. Awans na stopień kontradmirała otrzymał także Rektor-Komendant Akademii Marynarki Wojennej kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht.

Prezydent Andrzej Duda zwrócił się do nowo mianowanych słowami: „Cieszę się, że w tym uroczystym dniu mam zaszczyt wręczyć nominacje generalskie rektorom-komendantom Wojskowej Akademii Technicznej oraz Akademii Marynarki Wojennej. Panowie generałowie, jesteście nauczycielami, opiekunami, czyli tymi, którzy prowadzą młodych w oficerskie życie. Uczycie ich wartości oraz tego jak być dobrymi żołnierzami i oficerami Rzeczypospolitej. Cieszę się więc ogromnie, że właśnie w tak ważnym dla akademii wojskowych dniu, w towarzystwie podchorążych mogłem wręczyć Wam te nominacje. Życzę Panom Generałom, wszystkim podchorążym oraz całemu środowisku wojskowych akademii wszelkiej pomyślności, abyście nadal mając coraz większe możliwości, realizowali misje budowania silnych dobrze przygotowanych struktur Polskiego Wojska, Sił Lądowych, Sił Powietrznych i Marynarki Wojennej” – powiedział prezydent.

Posterunek honorowy w czasie ceremonii objęli podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej w mundurach współczesnych i historycznych oraz podchorążowie Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.  Apel Pamięci odczytał pchor. Kacper Waślicki z WAT. Dla uczczenia pamięci tych, którzy polegli w służbie Ojczyźnie oddano salwę honorową. Tak upamiętniono wydarzenia, które miały miejsce w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy to grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała Belweder, siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa, rozpoczynając powstanie listopadowe.

Na dziedzińcu z podchorążymi spotkali się: Prezydent RP Andrzej Duda, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński, Szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Rajmund Andrzejczak, Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni Jarosław Mika, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski, Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła, Komendant Główny Żandarmerii Wojskowej gen. bryg. Tomasz Połuch, zaproszeni goście, a także delegacje Uczelni Wojskowych i Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Wyróżniający się podchorążowie otrzymali z rąk prezydenta odznaki „Wzorowy podchorąży” oraz upominki. Wśród wyróżnionych był sierż. pchor. Wojciech Dawid z Wojskowej Akademii Technicznej.

Uroczystość zakończono odegraniem Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz defiladą pododdziałów.

Ewa Jankiewicz
rzecznik prasowy WAT