» » Negocjacje z Saudyjczykami

Negocjacje z Saudyjczykami

Wizyta delegacji Królewskich Sił Zbrojnych Arabii Saudyjskiej w Wojskowej Akademii Technicznej. Saudyjczycy, zainteresowani kształceniem swoich studentów w Polsce, zapoznali się z bazą dydaktyczną i szkoleniową WAT.

Akademię odwiedził gen. Hamed Saeed Saad, odpowiedzialny w saudyjskich wojskach przeciwlotniczych za wyszkolenie i płk Adham Aljoufi, attaché ambasady Arabii Saudyjskiej w Polsce. Podczas dwudniowej wizyty (6-7 lutego 2018) goście poznali możliwości kształcenia studentów wojskowych na dwóch wydziałach Akademii: elektroniki oraz mechatroniki i lotnictwa. Zwiedzili obiekty sportowe Studium Wychowania Fizycznego, sprawdzili warunki zakwaterowania studentów.

„Rozmawialiśmy o konkretnej ofercie i warunkach szkolenia. Jest wola porozumienia po obu stronach, pozostają szczegóły, które musimy ustalić, zanim będziemy mogli przyjąć do WAT pierwszą grupę studentów z Arabii Saudyjskiej” – mówi rektor-komendant płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek.

Goście byli pod wrażeniem bazy naukowo-dydaktycznej WAT, a także obiektów sportowych. „Stawiamy na rozwój i edukację naszych żołnierzy, więc kadetów wysyłamy na szkolenie do krajów, które mają wysoki poziom kształcenia. Współpracujemy z Polską i chcielibyśmy nawiązać współpracę także z Wojskową Akademią Techniczną” – mówił gen. Hamed Saeed Saad.

Saudyjczycy są zainteresowani możliwościami kształcenia studentów wojskowych na specjalnościach radiolokacja oraz przeciwlotnicze zestawy rakietowe na studiach inżynierskich, a także szkoleniem wojskowym zakończonym zdobyciem stopnia oficerskiego. Arabscy podchorążowie mieliby studiować razem z polskimi kolegami i w pełni uczestniczyć w zajęciach, zarówno politechnicznych jak i wojskowych. Saudyjczycy, którzy współpracują już z innymi uczelniami wojskowymi w Polsce, chcieliby przysłać pierwszych studentów do Wojskowej Akademii Technicznej już od przyszłego roku akademickiego.

Agata Reed
fot. Sebastian Jurek