» » Uroczystość wręczenia nagród Benemerenti

Uroczystość wręczenia nagród Benemerenti

Akademia Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe to tegoroczni laureaci nagród Benemerenti Ordynariatu Polowego, dorocznych nagród przyznawanych przez duszpasterstwo wojskowe. Wśród odznaczonych podczas uroczystej gali, która odbyła się w auli Klubu Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, znalazł się kanclerz WAT.

W odczytanej laudacji kapituła nagrody Benemerenti podkreśliła, że Akademia Marynarki Wojennej „wniosła znaczący wkład w edukację kadr Marynarki Wojennej, kształtuje poczucie honoru oraz odpowiedzialności za losy Ojczyzny, pomnaża dorobek naukowy i techniczny oraz jest wierna historycznemu dziedzictwu”. Statuetkę z rąk biskupa polowego Józefa Guzdka odebrał kmdr prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant AMW. – To nagroda dla tych wszystkich pokoleń, które przez 95 lat wiernie służyły Polsce na różnych morzach i oceanach, dając przykład jakości wyszkolenia, którą gwarantowała uczelnia morska. W ich sercach cały czas wyryta była dewiza Wojska Polskiego: Bóg–Honor–Ojczyzna – mówił kmdr Szubrycht dziękując za nagrodę.

Pracowników Lotniczego Pogotowia Ratunkowego doceniono zaś za „pełną oddania i profesjonalizmu służbę w trosce o ludzkie zdrowie i życie, działania na rzecz rozwoju medycyny, wierność fundamentalnym zasadom etyki i przykazania miłości bliźniego oraz codzienną gotowość do podejmowania akcji ratowniczych”. – Dziękuję za wyróżnienie dla jednostki, której misją jest niesienie pomocy drugiemu człowiekowi. Nasza praca to ratowanie życia za wszelką cenę, niesienie pomocy każdemu człowiekowi – powiedział odbierając statuetkę i dyplom dyrektor Pogotowia. Prof. dr hab. Robert Gałązkowski zadedykował Benemerenti ofiarom katastrofy śmigłowca LPR, który w 2009 r. rozbił się lecąc z pomocą poszkodowanym w wypadku.

Z okazji rocznicy odnowienia Ordynariatu Polowego bp Guzdek odznaczył także gen. Andrzeja Danielewskiego, płk. Andrzeja Ryniaka, płk. Tadeusza Borka oraz płk. rez. Adama Wroneckiego – kanclerza Wojskowej Akademii Technicznej. Medale Milito pro Christo otrzymali zaś pracownicy AMW i LPR.

– Bardzo dziękuję za to, że jesteśmy razem. Dziś tego „razem” tak bardzo potrzeba. Jest morze dobra wokół nas i morze dobra w nas. Nie może być człowiek przeciw człowiekowi, musimy być razem i razem służyć temu wielkiemu dobru, któremu na imię Ojczyzna – mówił podczas uroczystości bp Guzdek. Ordynariusz wojskowy pogratulował i podziękował laureatom nagrody Benemerenti oraz przybyłym do sali Klubu WAT gościom. – Cieszmy się, że jest tylu ludzi dobrych, szlachetnych i budujmy mosty pojednania­ – zachęcał.

Gali towarzyszył koncert Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza oraz Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Zabrzmiały najpiękniejsze polskie kolędy, a także mniej znane pastorałki i pieśni bożonarodzeniowe z repertuaru artystów.

W uroczystościach w Wojskowej Akademii Technicznej wzięli udział m.in. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Artur Miziński, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, bo Romuald Kamiński, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej, gen. bryg. Jarosław Kraszewski, dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN, gen. bryg. Adam Joks, zastępca Szefa Sztabu Generalnego, gen. bryg. Robert Głąb, dowódca Garnizonu Warszawa, płk. Tadeusz Szczurek, rektor Wojskowej Akademii Technicznej, generałowie WP, oficerowie, podoficerowie, żołnierze, kapelani, przedstawiciele służb mundurowych, rodziny wojskowe, studenci oraz podchorążowie WAT.

Nagroda Benemerenti („dobrze zasłużonym”) Ordynariatu Polowego została ustanowiona w 1995 roku przez ówczesnego biskupa polowego WP gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia. Przyznawana jest „dla podkreślenia zasług osób, które dają świadectwo najwyższym wartościom, jakimi w życiu jednostki i społeczeństwa są prawda i sprawiedliwość”.

red. na podst. tekstu Krzysztofa Stępkowskiego (ordynariat.wp.mil.pl)
fot. Grzegorz Rosiński