» » Kieszonkowa artyleria rakietowa

Kieszonkowa artyleria rakietowa

Wojskowa Akademia Techniczna liderem konsorcjum „System rodziny pocisków rakietowych kalibru 40 mm”. 28 grudnia 2017 r. rektor-komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek podpisał umowę ustanowienia konsorcjum. W jego skład, obok lidera – Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT, weszły też Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. i MESKO S.A.

Podpisanie umowy jest zwieńczeniem starań specjalistów z Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT, którzy po raz pierwszy publicznie, na spotkaniu w MESKO S.A. 8 czerwca 2017 r. przedstawili koncepcję rozwoju w Polsce systemu broni rakietowej kal. 40 mm. Założenia systemu przedstawiono jako referat pt. „Koncepcja wdrożenia rodziny pocisków rakietowych kalibru 40 mm do Wojska Polskiego” na seminarium w I3TO 12 czerwca 2017 r. przez zespół autorów: mjr dr inż. Paweł Dobrzyński, dr hab. inż. Stanisław Kachel, prof. WAT, dr inż. Stanisław Lipski, dr inż. Bogdan Machowski. Z pozytywnym przyjęciem koncepcja spotkała się ze strony kadry Wojsk Obrony Terytorialnej 10 października 2017 r., która została zapoznana z prezentacją „Kieszonkowa artyleria rakietowa – System pocisków rakietowych kalibru 40 mm”.

Projekt pocisków rakietowych kalibru 40 mm jest innowacyjny m.in. dlatego, że znacznie utrudnia przeciwnikowi stworzenia systemu obrony przed tym systemem broni (możliwość wystrzelania z dowolnego nosiciela). Projekt wykorzystuje możliwości krajowego przemysłu obronnego (brak konieczności zakupu technologii za granicą), w tym szczególnie, gotowe elementy i podzespoły techniki rakietowej produkowanej lub planowanej do produkcji w kraju. Jednocześnie projekt wspiera planowany w RP rozwój bezzałogowych systemów walki służących do odstraszania lub niszczenia obiektów lekko opancerzonych, siły żywej oraz wszelkiego rodzaju dronów, w odległości do 2000 m.

Paweł Dobrzyński, Bogdan Machowski