» » Wietnamscy oficerowie na kursie w WAT

Wietnamscy oficerowie na kursie w WAT

Kilkunastu pracowników i wykładowców wietnamskiej uczelni wojskowej Akademii Nauk Wojskowych bierze udział w kursie „Bezpieczeństwo w środowiskach sieci teleinformatycznych” prowadzonym w Wojskowej Akademii Technicznej. Główne tematy poruszane podczas szkolenia koncentrują się wokół bezpieczeństwa i ochrony systemów operacyjnych oraz konstruowania środowiska sieciowego, ale też wprowadzają słuchaczy w najnowsze techniki światowe w zakresie informatyki. Zajęcia prowadzą wykładowcy z Instytutu Teleinformatyki i Automatyki Wydziału Cybernetyki WAT. Kurs trwa jeden semestr.

Wietnamczycy chwalą wysoki poziom zajęć i świetne przygotowanie nauczycieli. „Jesteśmy bardzo zadowoleni ze szkolenia. Najważniejsze są dla nas zaawansowana wiedza i umiejętności praktyczne, a Wasi wykładowcy są specjalistami wysokiej klasy, więc zarówno wykłady jak i ćwiczenia prowadzone są na wysokim poziomie” – mówi kpt. Linh Nguyen Ngoc, dowódca wietnamskiej grupy. „Przyjechaliśmy do WAT aby się rozwijać i podnosić kwalifikacje naszych pracowników. Koncentrujemy się na poznawaniu nowych technik informatycznych, szukamy rozwiązań, które możemy później zastosować na naszej uczelni” – dodaje kpt. Nguyen Ngoc. W kursie uczestniczą nauczyciele, administratorzy sieci i pracownicy naukowi.

Skąd pomysł na to, żeby przyjechać do Polski? „Władze Wietnamu szukały uczelni z wysokim poziomem wiedzy i o odpowiedniej renomie. Tutaj macie bardzo dobre warunki aby studiować, stąd pomysł żeby rozpocząć współpracę pomiędzy naszymi uczelniami. Jesteśmy dumni, że w przeszłości wielu wietnamskich żołnierzy i oficerów ukończyło studia na WAT. Cieszymy się, że żołnierze już wrócili i na pewno jeszcze wrócą do Akademii, żeby podnosić swoje kwalifikacje na różnych kierunkach i specjalnościach, które są niezbędne dla wietnamskiej armii” – tłumaczy kpt. Nguyen Ngoc.

„Kurs prowadzony jest w języku polskim i angielskim. Grupę czternastu Wietnamczyków wspiera dwóch tłumaczy, jeden z nich to doktorant Wydziału Cybernetyki WAT. To oczywiście jest duże wyzwanie, ale dbamy o to, żeby ważne informacje nie zostały pominięte w tłumaczeniu” – mówi dr Zbigniew Suski z Wydziału Cybernetyki WAT, kierownik kursu. „Każde zagadnienie najpierw jest omawiane podczas serii wykładów, a następnie podczas zajęć w laboratoriach. Materiału jest dużo, zajęcia odbywają się codziennie, ale słuchacze są bardzo zaangażowani, zadają dużo pytań, praca z nimi to ogromna przyjemność” – przyznaje dr Suski.

Pomimo natłoku zajęć na uczelni Wietnamczycy planują zwiedzanie Warszawy i innych ciekawych miejsc w Polsce. „Bardzo nam się tutaj podoba, jesteśmy ciekawi polskiej kultury” – mówi kpt. Nguyen Ngoc, choć przyznaje, że zaskoczyła ich pogoda. „W Polsce jest dużo zimniej niż w Wietnamie, nie byliśmy przygotowani na tak niskie temperatury. Nie mamy zimowych kurtek, tak jak polscy żołnierze. Na szczęście w hotelu asystenckim i salach wykładowych jest ciepło” – śmieje się kpt. Nguyen Ngoc.

To pierwszy kurs na Wydziale Cybernetyki WAT, w którym uczestniczą oficerowie wietnamskiej armii. W ramach współpracy pomiędzy uczelniami planowane są kolejne szkolenia z zakresu informatyki.

Agata Reed
fot. Sebastian Jurek