» » Nagroda MON za detektory z WAT

Nagroda MON za detektory z WAT

V konkurs na najlepszą pracę naukową i wdrożenie z obszaru obronności został rozstrzygnięty, a nagrody przyznane. W kategorii za najlepszą pracę naukową lub rozwojową nagrodę I stopnia w wysokości 60 000 zł otrzymał zespół WAT pod kierownictwem prof. dr. hab. inż. Antoniego Rogalskiego, czł. rzecz. PAN, za projekt „Detektory HOT o krótkiej stałej czasowej”. W projekcie uczestniczyli: prof. dr hab. inż. Józef Piotrowski, ppłk dr hab. inż. Piotr Martyniuk i dr inż. Waldemar Gawron.

Uroczysta gala konkursu odbyła się 6 grudnia w siedzibie Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych w Warszawie. Nagrody laureatom wręczyli m.in. przewodniczący kapituły konkursu, dyrektor Zamku Królewskiego prof. dr hab. Wojciech Fałkowski i podsekretarz stanu w MON Dominik Smyrgała. Honorowy patronat nad konkursem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. W uroczystości uczestniczył rektor-komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, prof. WAT.

Nagrodzony projekt realizowało konsorcjum utworzone przez Instytut Fizyki Technicznej Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT oraz firmę VIGO System S.A., w ramach umowy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Jak wyjaśnia prof. Rogalski: „Projekt dotyczył detektorów podczerwieni z tellurku kadmowo-rtęciowego, wyjątkowych pod względem szybkości odpowiedzi, pracujących w podwyższonych temperaturach. HOT, to akronim jęz. ang. High Operation Temperature. Wysoka temperatura pracy oznacza dla tellurku kadmowo-rtęciowego temperatury powyżej 200 K, a takie temperatury można uzyskać chłodziarkami termoelektrycznymi, również w temperaturze pokojowej. Standardowo detektory HgCdTe pracują w niskich temperaturach -197 stopni C. (…) Trzeba specjalnie zaprojektować wielowarstwową strukturę detektora, bardzo złożoną pod względem inżynierii przerwy energetycznej. Zrobiliśmy to dzięki temu, że znamy doskonale ten materiał, pracujemy z nim ponad 30 lat”.

Współpraca zespołu prof. Rogalskiego z firmą VIGO System S.A. sięga lat 80-tych i 90-tych, kiedy to realizowano pierwsze prace dotyczące technologii otrzymywania, nowego w elektronice, materiału HgCdTe. Wtedy też w Wojskowej Akademii Technicznej pracowało wielu z obecnych pracowników VIGO System S.A. Jak twierdzi prof. Rogalski: „Zespół ma bardzo dobre relacje z firmą VIGO i jest to związek bardzo ścisły i realny, w tym sensie, że wyniki realizowanych projektów są szybko wdrażane, a nowe detektory wchodzą na rynek i są sprzedawane.”

VIGO System S.A. jest już znaną na całym świecie firmą produkującą detektory podczerwieni. Polskie detektory z VIGO zainstalowano w NASA Mars Science Laboratory Mission, jak również w systemach znajdujących się na wyposażeniu Wojska Polskiego, głównie w układach ostrzegania o promieniowaniu laserowym OBRA.

„Nasz stan technologii jest porównywalny z poziomem wielu ośrodków na świecie, koncentrujących się głównie na pracy dla armii. To są kraje Europy Zachodniej, ale przede wszystkim Stany Zjednoczone. Jednak, potrzebny jest następny krok i wdrożenie technologii matryc detektorów. (…) Wiem, że to jest możliwe we współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową. To jest proces, który w możliwie krótkim czasie pięciu lat mógłby dać ekonomiczne efekty” –wyjaśnia prof. Rogalski.

Lista laureatów

Ewa Jankiewicz