» » Bułgarscy lotnicy w WAT

Bułgarscy lotnicy w WAT

Współpraca pomiędzy wydziałami i wymiana podchorążych w ramach tzw. wojskowego Erasmusa – to najważniejsze tematy omawiane podczas wizyty przedstawicieli Wydziału Lotniczego bułgarskiej szkoły wojskowej Vasil Levski National Military University w Wojskowej Akademii Technicznej. Do Warszawy przyjechali 4 grudnia 2017 dziekan płk prof. Marin Marinov i koordynatorka programu Erasmus+ Vanya Katsarska.

„Wizyty przedstawicieli konkretnych wydziałów to doskonała okazja do dopracowania szczegółów współpracy i – w przypadku VLNMU – kolejny krok po podpisanym bilateralnym porozumieniu Erasmus+ między naszymi uczelniami. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z bazą dydaktyczną naszej uczelni będziecie zachęcali waszych studentów do przyjazdu do WAT” – mówił podczas powitania delegacji VLNMU prorektor ds. wojskowych płk dr inż. Artur Król.

„Na Wydziale Lotniczym naszej uczelni szkolą się nie tylko piloci, ale też inżynierowie – cywilni i wojskowi – niezbędni do obsługi lotniczej. To wspólna dziedzina naukowo-badawcza z waszym Wydziałem Mechatroniki i Lotnictwa. Jestem przekonany, że znajdziemy wiele wspólnych obszarów do współpracy i w efekcie wymiany studentów wojskowych” – mówił płk prof. Marin Marinov, Dziekan Wydziału Lotniczego VLNMU.

Bułgarska delegacja spotkała się również z dziekanem Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa dr. hab. inż. Stanisławem Kachelem, prof. WAT i przedstawicielami WML oraz odwiedziła pracownie Zakładu Awioniki i Uzbrojenia Lotniczego, Laboratorium Badania Napędów Lotniczych,  Zakład Aerodynamiki i Termodynamiki oraz hangar lotniczy. W spotkaniach uczestniczył również wydziałowy koordynator programu Erasmus+.

Być może pierwszym wspólnym przedsięwzięciem będzie udział bułgarskich podchorążych w międzynarodowych zawodach strzelecko-sportowych organizowanych wiosną 2018 r. w WAT, polscy podchorążowie zostali zaś zaproszeni do udziału w konkursie bezzałogowych statków powietrznych organizowanym przez Wydział Lotniczy VLNMU.

Agata Reed
fot. Sebastian Jurek