» » Dostawy msbs-5,56 „Grot” dla WOT rozpoczęte!

Dostawy msbs-5,56 „Grot” dla WOT rozpoczęte!

W czwartek 30 listopada w zimowej scenerii, przed pomnikiem legendarnego komendanta głównego Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej gen. dyw. Stefana Roweckiego ps. „Grot” w Warszawie (u zbiegu Al. Ujazdowskich i ul. Chopina) odbyło się symboliczne przekazanie żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej pierwszej partii 5,56 mm karabinków standardowych MSBS-5,56 „Grot”.

W uroczystości udział wzięli m.in.: minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, sekretarz stanu w MON Michał Dworczyk, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesław Kukuła, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Błażej Wojnicz, prezes Fabryki Broni „Łucznik”-Radom Sp. z o.o. Adam Suliga, kombatanci Armii Krajowej oraz przedstawiciele Wojskowej Akademii Technicznej: dyrektor Instytutu Optoelektroniki płk dr inż. Krzysztof Kopczyński i dyrektor Instytutu Techniki Uzbrojenia Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa dr hab. inż. Ryszard Woźniak.

Symbolicznie, pierwsze karabinki MSBS-5,56 „Grot” przekazali żołnierzom Wojsk Obrony Terytorialnej weterani Armii Krajowej: ppłk Jerzy Majkowski ps. „Czarny” oraz mjr Zbigniew Matysiak ps. „Kowboj”, „Dym”.

Karabinek standardowy (podstawowy) Modułowego Systemu Broni Strzeleckiej kalibru 5,56 mm w układzie kolbowym – MSBS-5,56 „Grot” powstał z myślą o zastąpieniu w Siłach Zbrojnych RP przestarzałych, pod względem konstrukcyjno-technologicznym, karabinów tzw. systemu Kałasznikowa. Jest w pełni oryginalną, polską konstrukcją, opracowaną od podstaw przez zespół konstruktorów i technologów z Instytutu Techniki Uzbrojenia WML WAT i Fabryki Broni w Radomiu, w której zastosowane rozwiązania są chronione patentami i przemysłowymi wzorami wspólnotowymi.

Karabinek MSBS-5,56 „Grot” wraz z granatnikiem podwieszanym kalibru 40 mm i nożem-bagnetem został poddany badaniom kwalifikacyjnym (państwowym), które zakończyły się wynikiem pozytywnym, a „Orzeczenie z badań kwalifikacyjnych” zatwierdził szef Inspektoratu Uzbrojenia MON w dniu 15.11. 2017 r.

Do 2020 r. Fabryka Broni w Radomiu ma dostarczyć Siłom Zbrojnym RP ponad 53 tysiące karabinków wraz z wyposażeniem na kwotę niemal pół miliarda złotych. Jest to największy po 1989 r. kontrakt na dostawę broni strzeleckiej do Wojska Polskiego, który podpisano podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach w dniu 5.09.2017 r.

Tekst i fot.: Ryszard Woźniak