» » Podchorążowie w Belwederze

Podchorążowie w Belwederze

29 listopada o godz. 18:00, w rocznicę wybuchu powstania listopadowego, na dziedzińcu Belwederu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Podchorążego. Uczestniczyli w nich m.in. minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, szefowa Kancelarii Prezydenta Halina Szymańska i rektor-komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek.

Posterunek honorowy w czasie ceremonii objęli podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej (w mundurach współczesnych i historycznych) oraz Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.

Szefowa Kancelarii prezydenta odczytała list od prezydenta Andrzeja Dudy. „W niedalekiej przyszłości to Wy, Panie i Panowie Podchorążowie, będziecie odpowiedzialni za system bezpieczeństwa Polski. Staniecie się oficerami, dowódcami, twórcami systemów obronnych państwa. Doskonalcie swój profesjonalizm, pielęgnujcie w sobie ducha patriotyzmu i nie gaście młodzieńczego entuzjazmu! Z okazji Waszego Święta życzę Wam z całego serca wszelkiej pomyślności i zapału do ofiarnej służby Polsce!” – mówiła Halina Szymańska.

„Pamiętajcie, w Wasze ręce Polacy składają swoją przyszłość, najlepszą broń i pewność, że u źródeł polskiej niepodległości będzie stało silne wojsko. Wy będziecie je stanowili. To jest Wasze zadanie” – mówił zaś do zebranych podchorążych minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Podczas obchodów szefowa KPRP wręczyła wyróżniającym się podchorążym WAT i szkół oficerskich upominki od prezydenta, a minister obrony narodowej i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji wręczyli odznaki „Wzorowy podchorąży”.

Podchorąży Woskowej Akademii Technicznej odczytał apel pamięci. Dla uczczenia pamięci podchorążych, którzy polegli w służbie Ojczyźnie, oddano salwę honorową. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów.

W wydarzeniu uczestniczył również m.in. zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Dariusz Gwizdała, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński, szef Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszek Surawski, dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika, dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, władze uczelni wojskowych.

Dzień Podchorążego to święto ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 29 listopada 1830 r. Tego wieczora podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie rozpoczęli atakiem na Belweder powstanie listopadowe. W Belwederze miał swoją siedzibę rosyjski dowódca Armii Polskiej wielki książę Konstanty Pawłowicz Romanow. Inicjatorem nocy listopadowej był przywódca sprzysiężenia instruktor Szkoły Podchorążych podporucznik Piotr Wysocki. Dzień Podchorążego obchodzony jest szczególnie uroczyście w wyższych uczelniach wojskowych – zgodnie z tradycją również w WAT.

Agata Reed
fot. Grzegorz Rosiński