WAT 4.0

Prawie 40 eksponatów, strefa edukacyjna i oferta dydaktyczna uczelni – Wojskowa Akademia Techniczna zaprasza do swojego stoiska podczas Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week. Na targach, oprócz prezentacji dorobku naukowego WAT, pokazywane są osiągnięcia niemal wszystkich gałęzi przemysłu. Akademia prezentuje szeroką gamę wynalazków z Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa, Wydziału Nowych Technologii i Chemii, Wydziału Cybernetyki, Wydziału Mechanicznego, Wydziału Elektroniki i Instytutu Optoelektroniki.

Wojskowa Akademia Techniczna jest patronem merytorycznym wydarzenia. „Zdecydowaliśmy się na objęcie Warsaw Industry Week patronatem, ponieważ ze wszystkich targów, w których bierzemy udział, te są najbliższe przemysłowi, uczestniczy w nich kilkuset wystawców. Dzięki zaangażowaniu – jesteśmy w gronie instytucji-założycieli – mamy z wynalazkami i technologiami, które w WAT opracowujemy, bezpośrednie przełożenie na przemysł” – wyjaśnia prorektor ds. rozwoju WAT dr hab. inż. Lucjan Śnieżek, członek Rady Programowej targów. „Nasz udział nie ogranicza się tylko do roli wystawcy. Jako uczelnia pełnimy również rolę szkoleniową i w ramach naszej powierzchni wystawowej zapraszamy do sektora Industry 4, gdzie prowadzone są pokazowe zajęcia dla naszych studentów i osób zwiedzających targi. Jest to też forum, które umożliwia prezentację osiągnięć kół naukowych WAT” – dodaje prof. Śnieżek. W targach uczestniczą studenci z kół naukowych z trzech wydziałów: mechanicznego, mechatroniki i lotnictwa oraz nowych technologii i chemii.

Wśród wynalazków WAT prezentowane są m.in. drony, które mogą być wykorzystywane do wsparcia z powietrza działań służb porządkowych, szkolenia załóg systemów obrony przeciwlotniczej i samolotów bojowych czy „Rybitwa” – miniaturowy samolot rozpoznawczy. Naukowcy prezentują też całą gamę robotów, m.in. „ExMot” – zdalnie sterowanych robot przeznaczony do przewożenia ciężkich ładunków, np. plecaków dla całego plutonu żołnierzy na polu walki i „Robotnik GUARDIAN” przeznaczony do działań w obszarze bezpieczeństwa, inspekcji oraz badań. Jak zawsze podczas wystaw dużym zainteresowaniem cieszą się wynalazki codziennego użytku: ręczny fotoradar laserowy i bramka biometryczna. Przyszli studenci mogą się przekonać jak na co dzień wyglądają zajęcia w laboratoriach WAT: programować roboty, sterować nimi, sprawdzić jak działa stanowisko badawcze na zajęciach z budowy i eksploatacji hydrostatycznych układów napędowych, są skanery i drukarki 3D.

„Trwa czwarty etap rewolucji przemysłowej, nowy świat technologii nie tylko w informatyce ale też np. w technologiach wytwarzania. WAT prowadzi szereg prac, które tego etapu rewolucji przemysłowej dotyczą, wszystkie najnowocześniejsze opracowania, które powstają w Akademii opierają się o zagadnienia, które umocowane są właśnie w tym czwartym etapie” – mówi prorektor ds. rozwoju WAT prof. Śnieżek.

Na targach można podyskutować z naukowcami WAT, są konsultacje z ekspertami i sesje networkingowe. Wydarzeniu towarzyszy szereg paneli naukowych i spotkań branżowych, m.in. w ramach Międzynarodowej Konferencji Instrumenty Przemysłu 4.0. Wśród ekspertów debatujących nad przygotowaniem kompetentnych kadr na potrzeby nowoczesnego przemysłu jest dr inż. Jarosław Panasiuk z Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT. Wśród specjalistów zaproszonych do paneli eksperckich są zaś przedstawiciele Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT.

II edycja Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych Warsaw Industry Week trwa od 14 do 16 listopada 2017 w centrum targowo-kongresowym Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie k. Warszawy. Wojskowa Akademia Techniczna jest patronem merytorycznym targów, nasze stoisko nr 55 znajdziecie w Hali F.

Agata Reed
fot. Sebastian Jurek, Robert Krawczyk