» » Dobry przykład logistyków z WAT

Dobry przykład logistyków z WAT

Delegacja Odeskiej Akademii Wojskowej z roboczą wizytą w Wojskowej Akademii Technicznej. Ukraińscy oficerowie przyjechali do Polski w ramach natowskiego programu wspierającego dostosowanie szkolnictwa wojskowego Ukrainy do standardów Sojuszu Północnoatlantyckiego (Defence Education Enhancement Programme (DEEP).

„W ramach wsparcia przez NATO edukacji obronnej na Ukrainie, na terenie Odeskiej Akademii Wojskowej powstaje centrum szkolenia logistyki, w którym będą szkoleni ukraińscy żołnierze. My, Polacy, mamy podobne doświadczenia, przeszliśmy tę samą drogę wchodząc do NATO, dodatkowo naszym partnerom z Ukrainy odpowiada polski styl prowadzenia szkoleń i metodyka jakiej używamy. Dlatego wspieramy naszych kolegów z Odeskiej Akademii Wojskowej i życzymy im powodzenia w osiąganiu celów” – mówił witając Ukraińców w Polsce prorektor ds. wojskowych płk dr inż. Artur Król.

„Dzięki współpracy z Wojskową Akademią Techniczną do naszej uczelni trafią wysokiej klasy specjaliści, którzy przeszkolą naszych wykładowców z zakresu logistyki. Planujemy stworzenie w Odeskiej Akademii Wojskowej nowoczesnego, zgodnego ze standardami NATO ośrodka logistycznego dla potrzeb szkolenia ukraińskich sił zbrojnych. Pierwsze szkolenia odbędą się już na wiosnę. Chcemy korzystać z polskich doświadczeń przy dostosowywaniu naszej armii do wymogów Sojuszu” – mówił przewodniczący delegacji kierownik Katedry Logistyki płk Denis Lisovienko.

W czasie wizyty w Wojskowej Akademii Technicznej goście z Odeskiej Akademii Wojskowej poznali historię, dorobek i strukturę WAT. Na Wydziale Mechatroniki i Lotnictwa szczególne zainteresowanie wzbudziły osiągnięcia Zakładu Konstrukcji Specjalnych. W kolejnym dniu delegacja odwiedziła Wydział Logistyki, gdzie została zapoznana z jego funkcjonowaniem. Doświadczenia wydziału i wyzwania, zarówno merytoryczne jak i organizacyjne, szczególnie interesowały gości z Ukrainy. Podczas dyskusji pytali o konkretne rozwiązania, możliwości dydaktyczne WAT, dobre praktyki, które będą mogli wykorzystać w czasie szkolenia w Odeskiej Akademii Wojskowej.

Wizyta ukraińskich oficerów w Wojskowej Akademii Technicznej obydwa się w ramach programu NATO DEEP, którego celem jest reforma szkolnictwa wojskowego w krajach spoza sojuszu m.in. w Afganistanie, Armenii, Mongolii, Mołdawii, Serbii i Ukrainie, przy wykorzystaniu doświadczeń obecnych członków paktu. Program zapewnia dopasowane do konkretnych potrzeb wsparcie przy opracowaniu i wdrażaniu reformy szkolnictwa wojskowego. DEEP wspiera budowanie potencjału obronnego m.in. poprzez nawiązywanie współpracy, rozwój kadry dydaktycznej, rozwój programów nauczania oraz standaryzację procesów i metodologii.

Agata Reed
fot. Sebastian Jurek