» » Nowe horyzonty wojskowego Erasmusa

Nowe horyzonty wojskowego Erasmusa

To będzie bardzo ciekawa przygoda, ale też możliwość sprawdzenie siebie w nowym środowisku. St. kpr. podchorąży Karol Kępa, student III roku Wydziału Logistyki WAT, rozpoczyna dziś naukę w Uniwersytecie Obrony w Czechach (Univerzita Obrany). Student kierunku logistyka wojskowa (profil praktyczny) wyjechał na stypendium w ramach programu ERASMUS +.

„To ważny moment w historii Wydziału Logistyki WAT, młodego wydziału, który wciąż walczy o swoje miejsce w Akademii i o miejsce w ogóle w świadomości ludzi szerzej, na zewnątrz WAT. Podchorąży przeciera szlaki Erasmusa wojskowego, mam nadzieję, że wyjazd na stypendium będzie dla Pana owocny, ale też po powrocie podzieli się Pan swoimi doświadczeniami z kolegami, którzy w przyszłości będą wyjeżdżać na zagraniczne uczelnie wojskowe. Proszę godnie reprezentować Wojskową Akademię Techniczną” – mówił prorektor ds. wojskowych płk dr inż. Artur Król.

O możliwości wyjazdu na stypendium decydowały wyniki w nauce: wysoka średnia i zaawansowany angielski. „To będzie bardzo ciekawa przygoda, możliwość sprawdzenia siebie w nowym środowisku” – mówił przed wyjazdem podchorąży Karol Kępa. „Taki wyjazd daje możliwość integracji z podchorążymi z innych krajów europejskich i nabycie specjalistycznej wiedzy z zakresu logistyki. Mam nadzieję poznać inny punkt widzenia na logistykę, a także podszlifować język angielski” – dodał. Przedmioty wykładane na czeskiej uczelni są zbliżone do wykładanych w WAT, z rozszerzonym programem wsparcia logistycznego w strukturach NATO.

Władze Wydziału Logistyki WAT zapowiadają ściślejszą współpracę z czeską uczelnią wojskową. „Bardzo się cieszymy, że mamy pierwszego studenta w ramach Erasmusa wojskowego. Na czeskim Uniwersytecie Obrony będzie on uczęszczał na zajęcia prowadzone na kierunku logistyka. Dzięki temu nasz podchorąży będzie mógł m.in. zapoznać się ze standardami jakie panują w innych armiach NATO” – mówi ppłk dr inż. Jarosław Zelkowski prodziekan ds. kształcenia wydziału.

Podchorąży Kępa będzie studiował na czeskiej uczelni przez jeden semestr. Uniwersytet Obrony w Brnie stworzył specjalny program dla międzynarodowych studentów wojskowych – w obecnym semestrze będzie to grupa 15 podchorążych z różnych krajów.

Uniwersytet Obrony w Brnie jest jedyną czeską wyższą uczelnią wojskową. Powstał w 2004 r. z połączenia trzech uczelni wojskowych. Katedra Logistyki jest częścią Wydziału Dowodzenia czeskiego uniwersytetu.

Agata Reed
fot. Sebastian Jurek