» » Sukcesy WAT na targach MSPO

Sukcesy WAT na targach MSPO

Wojskowa Akademia Techniczna prezentuje swoje najważniejsze osiągnięcia, innowacyjne technologie i systemy związane z techniką wojskową na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego, odbywającym się 5 – 8 września w Kielcach. Jubileuszowa 25 edycja targów objęta została honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

MSPO to największe targi uzbrojenia w Europie Wschodniej i jedne z największych, po paryskich Eurosatory i londyńskich Defence and Security Equipment International (DSEI), targów na świecie. Na 28 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni prezentuje się ponad 600 wystawców z około 30 krajów przedstawiając ofertę największych firm zbrojeniowych z całego świata. Tegorocznemu MSPO towarzyszy Wystawa Narodowa przemysłu obronnego Korei Południowej.

Obowiązki gospodarza stoiska Wojskowej Akademii Technicznej pełni, w imieniu rektora-komendanta WAT, prorektor ds. wojskowych płk dr inż. Artur Król. Prezentowane urządzenia i systemy opracowane w ramach zrealizowanych projektów cieszą się dużym zainteresowaniem. Jeszcze przed oficjalnym otwarciem targów przedstawiciele Policji testowali działanie ręcznego „fotoradaru” laserowego z video-rejestracją obrazu i pytali, kiedy będzie on rynkowo dostępny. Ta oferta WAT w pełni odpowiada potrzebom policji i najnowszym wymaganiom prawnym związanym z pomiarami prędkości pojazdów poruszających się po drogach. Straż Pożarną zainteresowały nowoczesne technologie nanokompozytowych, refleksyjnych warstw materiałów strażackich ubrań ochronnych, podnoszących bezpieczeństwo działań operacyjnych zespołów strażackich.

Odwiedzający nasze stoisko mogą osobiście naprowadzić lądujący na platformie morskiej helikopter. Jest to możliwe dzięki prezentowanemu symulatorowi treningowemu sygnalizacji ręcznej na lądowisku śmigłowca z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości. System opracowano w WAT wspólnie z firmą Lucky Media. Prezentowany na stoisku samolot patrolowy „OSA” wzbudza zainteresowanie, nie tylko instytucji odpowiedzialnych za szeroko rozumiane bezpieczeństwo, ale także osób prywatnych. Bezzałogowe statki powietrzne RYBITWA i AQUILA, łącze laserowe, optoelektroniczny czujnik ditlenku azotu, platforma ExMot i technologie detektorów podczerwieni stanowią atrakcyjne punkty stoiska, przyciągając wielu zwiedzających.

W drugim dniu targów stoisko Wojskowej Akademii Technicznej wizytował podsekretarz stanu w MON prof. dr hab. Wojciech Fałkowski. Ministrowi towarzyszył dyrektor Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego płk dr inż. Robert Kurowski. Zapoznając się z najnowszymi technologiami magazynowania wodoru i prezentowanym samochodem (jeżdżącym laboratorium) zasilanym pakietem wodorowych ogniw paliwowych, minister zapowiedział wizytę w WAT w celu osobistego dokonania jazdy próbnej. Z dużym uznaniem prof. W. Fałkowski odniósł się do systemów wirtualnej rzeczywistości, automatycznej, biometrycznej odprawy granicznej, laserowego fotoradaru, samolotu OSA.  W odniesieniu do systemów lidarowych zdalnej detekcji skażeń chemicznych i biologicznych minister pytał o procedury wdrożeniowe, możliwości aplikacyjne i dalszy rozwój opracowanych technologii. Zgłoszony przez WAT do konkursu o nagrodę  DEFENDER  system oceny strzelań do celów powietrznych „Tarcza Powietrzna” uzyskał szczególną aprobatę ministra.

Stoisko WAT odwiedziła również delegacja przedstawicieli NCBR z dyrektorem Działu Zarządzania Programami i Projektami na rzecz Bezpieczeństwa i Obronności Państwa Krzysztofem Łabą.  Delegacja NCBR szczegółowo zapoznała się z wynikami i perspektywami wdrożenia systemu Obrony Aktywnej wyposażonej w głowicę optoelektroniczną i radar szumowy oraz pozostałymi urządzeniami powstałymi w wyniku projektów finansowanych przez NCBR.

Za duży sukces WAT uznać należy również kontrakty podpisane na targach przez MON. Jak zapowiedział minister Antoni Macierewicz wojsko dokona zakupu 53 tys. karabinków „Grot”. „Karabinek jest całkowicie polską konstrukcją opracowaną wspólnie przez Fabrykę Broni i Wojskową Akademię Techniczną” – powiedział Adam Suliga, prezes zarządu Fabryki Broni „Łucznik” – Radom na uroczystości podpisania umowy.

W czwartek prorektor ds. rozwoju WAT dr hab. inż. Lucjan Śnieżek podpisał umowę o współpracy WAT z Polską Grupą Zbrojeniową. Umowa otwiera szerokie możliwości udziału uczelni w procesie modernizacji polskiego uzbrojenia, daje realną szansę na wdrażanie nowych technologii opracowanych w WAT.

Stoisko WAT odwiedzały również delegacje zagraniczne. Niektóre z nich np. delegacja FFI Norwegii, zainteresowane były podpisaniem umowy o współpracy, co nastąpi w najbliższym czasie.

Prezentacja WAT wzbudziła duże uznanie u rektorów pozostałych uczelni wojskowych. W dyskusjach przewijała się idea zacieśnienia współpracy w celu lepszego wykorzystania potencjału i możliwości wszystkich uczelni.

Osiągnięcie takiego sukcesu WAT na targach MSPO było możliwe dzięki zaangażowaniu osób związanych z organizacją stoiska, jego prezentacją oraz udziałem naukowców i twórców prezentowanych urządzeń i technologii.

Miłośnicy militariów i przemysłu obronnego po raz pierwszy w tym roku będą mogli dłużej zwiedzać wystawę. 9-10 września to dni otwarte na MSPO,  jest więc jeszcze szansa, żeby odwiedzić również stoisko Wojskowej Akademii Technicznej.

Ewa Jankiewicz
rzecznik prasowy WAT