» » Rekruci na poligonie

Rekruci na poligonie

Ćwiczenia na poligonie, strzelanie, szkolenie medyczne, ale także poznawanie wojskowych regulaminów i nauka maszerowania – tego wszystkiego uczą się rekruci Wojskowej Akademii Technicznej. Zanim 610 nowych podchorążych rozpocznie naukę drugiego października, muszą przejść podstawowe szkolenie wojskowe.

Tzw. unitarka to pierwszy, obowiązkowy etap kształcenia wojskowego na uczelni, trwa 6 tygodni i kończy się przysięgą wojskową. „Jej główny cel to wdrożenie nowo wcielonych żołnierzy do służby wojskowej i opanowanie przez nich podstawowych czynności żołnierskich” – tłumaczy płk Piotr Kurzyk, szef Oddziału Organizacyjno-Szkoleniowego – zastępca Prorektora ds. Wojskowych WAT. „Uczymy rekrutów specyfiki służby wojskowej, obowiązujących zasad, praw i obowiązków. Szkolenie jest intensywne, po jego zakończeniu żołnierz będzie wiedział jak prawidłowo zachować się w obliczu różnych zagrożeń na polu walki np. chemicznych, czy podczas ataku artyleryjskiego, nauczy się posługiwania bronią osobistą, zasad udzielania pierwszej pomocy. Podczas całego okresu szkolenia dbamy także o kształtowanie postaw patriotycznych naszych studentów. W skrócie – pomagamy w zdobyciu niezbędnej wiedzy i umiejętności, które podchorążowie będą wykorzystywali najpierw podczas studiowania w WAT, a później w dalszej karierze wojskowej” – dodaje płk Kurzyk.

Podczas szkolenia duży nacisk kładziony jest na sprawność fizyczną i ćwiczenia praktyczne, podchorążowie większość czasu spędzają na poligonie i strzelnicy, wykładów i teorii jest stosunkowo niewiele. W czasie następnych pięciu lat studiów, oprócz przedmiotów politechnicznych, studenci wojskowi będą w ramach tzw. modułu oficerskiego przechodzić kolejne etapy kształcenia wojskowego.

Agata Reed
fot. Grzegorz Rosiński

Podstawowe szkolenie wojskowe w WAT w mediach: