» » WAT zdominował Mistrzostwa WP

WAT zdominował Mistrzostwa WP

Od 28 sierpnia do 1 września na wniosek Studium Wychowania Fizycznego WAT zespół naszej uczelni brał udział w Mistrzostwach Wojska Polskiego w żeglarstwie regatowym. Na jeziorze Powidzkim w Przybrodzinie reprezentowali nas ppor. Adam Łożyński, ppor. Marek Taraur oraz st. kpr. pchor. Igor Derwich. W przeciwieństwie do większości uczestników, zawodnicy Akademii startowali w tych regatach po raz pierwszy i od razu odnieśli niebywały sukces. Wygrali całe zawody i to ze znaczną przewagą.

Zmagania rozpoczęli we wtorek. Konkurencja wydawała się silna i bardziej doświadczona, ale świeżo upieczeni oficerowie wraz z podchorążym z WAT wielokrotnie pokazywali, że należą do najlepszych żeglarzy w kraju i na świecie. Pierwsze trzy wyścigi ukończyli odpowiednio na drugim, trzecim i piątym miejscu. Czwarty bieg należał już do naszych. Wyprzedzając całą tasującą się stawkę zapewnili sobie prowadzenie po pierwszym dniu regat. Oczywiście nie oddali go już do końca zawodów i z wyścigu na wyścig powiększali przewagę punktową.

Po pięciu środowych biegach nasi w zasadzie przypieczętowali swoje zwycięstwo. Po drugim dniu różnica w klasyfikacji generalnej była tak znacząca, że reprezentanci WAT mogliby kończyć trzy ostatnie wyścigi na końcowych pozycjach, a i tak utrzymaliby zwycięstwo. Tak jednak się nie stało!

W czwartek nasi od razu rozpoczęli z wysokiego C. Wygrali pierwszy tego dnia wyścig i jednocześnie dziesiąty w całych regatach. Choć do końca pozostały jeszcze dwa biegi to nasi zawodnicy nie musieli już startować, a zwycięstwo i tak mieli już w kieszeni. Nie dali jednak za wygraną i z wielkim zaangażowaniem przystąpili do ostatnich dwóch startów. Tym sposobem Wojskowa Akademia Techniczna w wielkim stylu zwyciężyła w Mistrzostwach Wojska Polskiego w żeglarstwie regatowym.

W piątek rano w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowym w Przybrodzinie pod Powidzem odbyło się oficjalne zakończenie regat, podczas którego nowym Mistrzom puchar wręczyli: Dowódca 3. SLTr pułkownik pilot Krzysztof Walczak, Szef Sekcji Wychowania Fizycznego i Sportu Dowództwa 3. SLTr major Sławomir Będkowski oraz przedstawiciel Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – Szef Oddziału Wychowania Fizycznego i Sportu, ppłk Tomasz Bartkowiak, który zaznaczył, że przez najbliższy rok nasza uczelni oraz jej reprezentanci będą nosić zaszczytny tytuł Mistrzów Wojska Polskiego.

Za dwa tygodnie nasi żeglarze stoczą kolejną walkę o medale. Ppor. Adam Łożyński wraz ze st. kpr. pchor. Igorem Derwichem wystartują w Mistrzostwach Polski klas olimpijskich, w których powalczą o podium. W dalszej perspektywie reprezentanci Akademii chcą kontynuować starty na arenie międzynarodowej w ramach kwalifikacji do najbliższych Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

Adam Łożyński
fot. Tadeusz Krupczyński