» » Wręczenie patentów oficerskich i dyplomów ukończenia studiów

Wręczenie patentów oficerskich i dyplomów ukończenia studiów

Z upoważnienia prezydenta RP rektor-komendant WAT wręczył patenty oficerskie absolwentom Akademii. Po zakończeniu studiów i obronach prac magisterskich podchorążowie będą mogli dostąpić zaszczytu awansu na pierwszy stopień oficerski.

8 sierpnia br. na uroczystej zbiórce 165 podchorążych, w tym 25 kobiet, na podstawie rozporządzenia prezydenta RP, w obecności kierownictwa uczelni, otrzymało patenty oficerskie z rąk rektora-komendanta WAT płk. dr. hab. inż. Tadeusza Szczurka. Na podstawie decyzji Ministra Obrony Narodowej rektor-komendant WAT nadał również 42 absolwentom Odznakę Sprawności Fizycznej.

Wręczeniu awansów na stopień podporucznika Wojska Polskiego towarzyszyło wręczenie przez dziekanów wydziałów akademickich WAT dyplomów ukończenia studiów, nagród i wyróżnień.

Nagrodą specjalną Szefa Służb Technicznych Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych dla „Najlepszego absolwenta specjalności uzbrojenie i elektronika” został wyróżniony sierż. pchor. Hubert Ławniczak.

Wśród naszych absolwentów znaleźli się honorowi dawcy krwi. Dziewięciu z nich zostało wyróżnionych przez rektora-komendanta WAT za oddanie największej ilości krwi.

Zgodnie z tradycją Wojskowej Akademii Technicznej do Księgi Pamięci wpisali się Prymusi  wydziałów akademickich sierżanci podchorążowie: Tomasz Cabała (WCY), Julia Kujawa (WEL), Bartłomiej Turczyn (WIG), Adrian Lewicki (WME), Tomasz Kuliga (WML) i Monika Kuligowska (WTC).

Na zakończenie uroczystości głos zabrał rektor-komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, który powiedział: „Drodzy absolwenci, (…) możecie czuć się dumni, że udało Wam się ukończyć tak trudne studia. (…) Ukończyli je Ci najbardziej wytrwali, najbardziej pracowici i Ci, którzy mieli w życiu trochę szczęścia, z całego serca Wam tego gratuluję.” Rektor podziękował dziekanom i całej kadrze naukowo-dydaktycznej: „…byliście z nimi przez pięć lat i jesteście w chwili wręczenia dyplomów. (…) To jest wielki wysiłek, jaki kadra wydziałów wkłada w wykształcenie naszego absolwenta, magistra inżyniera.” Rektor podziękował również dowódcom i wychowawcom, którzy wspólnie przyczynili się do ukształtowania charakterów naszych absolwentów.

„Czeka Was kolejny etap służby, kolejne wyzwania. Zaczynacie w jednostkach wojskowych, niektórzy w jednostkach centralnych, czy w Wojskowej Akademii Technicznej. Będzie to dla Was nowa rzeczywistość, w której musicie się odnaleźć, dostosować, przygotować do kolejnych zadań. Jestem przekonany, że Wojskowa Akademia Techniczna dobrze Was wychowała i solidnie przygotowała do dalszej służby ” – podsumował rektor-komendant WAT życząc wszystkim absolwentom udanego odpoczynku przed objęciem pierwszych stanowisk pracy oraz żołnierskiego szczęścia w dalszej karierze zawodowej.

9 sierpnia o godz. 16.30 w kościele p.w. M. B. Ostrobramskiej na warszawskim Boernerowie zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji absolwentów oraz kadry naukowo-dydaktycznej Akademii.

10 sierpnia o godz. 12.00 na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbędzie się uroczysta Promocja Oficerska absolwentów WAT.

Ewa Jankiewicz
rzecznik prasowy WAT