» » Współpraca WAT i LOT

Współpraca WAT i LOT

Podsumowanie aktualnie realizowanych projektów i rozmowy o możliwościach rozszerzenia wzajemnej współpracy – to główne punkty spotkania przedstawicieli PLL LOT i WAT. Wojskową Akademię Techniczną odwiedzili przedstawiciele Polskich Linii Lotniczych LOT S.A. prezes zarządu Rafał Milczarski i kpt. pil. Kamil Chudy – absolwent Wydziału Mechatroniki i Lotnictwa WAT.

„Jesteśmy uczelnią elitarną, mamy duże osiągniecia naukowe, obecnie prowadzimy ponad 200 projektów badawczych. Potwierdza to nasz duży potencjał naukowy. Nasza uczelnia współpracuje z narodowym przewoźnikiem od wielu lat. Jesteśmy otwarci na zintensyfikowanie tej współpracy i nowe wspólne projekty” – mówił rektor-komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek.

Umowę o współpracy z PLL LOT realizuje Wydział Mechatroniki i Lotnictwa WAT. „Prowadzimy studia podyplomowe i kursy doskonalące z zakresu zarządzania zdatnością do lotu statków powietrznych. Eksperci z LOT wspierają naszych naukowców przy prowadzeniu kursu dedykowanego najnowszemu samolotowi do przewozu najważniejszych osób w kraju – Gulfstream G550. Planujemy uruchomienie nowej specjalności – pilotaż samolotów. Będzie ona realizowana wspólnie z LOT Flight Academy, w ramach naszego kierunku studiów lotnictwo i kosmonautyka. Kolejnym obszarem są prace naukowo badawcze. Trwają pracę nad uruchomieniem projektu, którego celem będzie wyposażenie samolotów LOT w internet pokładowy, dostępny dla pasażerów” – wyjaśnia dziekan wydziału dr hab. inż. Stanisław Kachel.

Goście odwiedzili Zakład Awioniki i Uzbrojenia Lotniczego oraz Zakład Budowy i Eksploatacji Statków Powietrznych w Instytucie Techniki Lotniczej WML oraz Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne.

Współpraca z PLL LOT jest efektem realizacji strategii rozwoju wydziału, w której zapisano współpracę z renomowanymi firmami lotniczymi. Podobną umowę zawarto z LOT Aircraft Maintenance Services S.A., dla której dzisiaj Akademia jest uczelnią partnerską. W oparciu o te trzy podmioty oraz WCBKT ma powstać centrum doskonałości w zakresie zdatności do lotu statków powietrznych.

Agata Reed, Piotr Zalewski
fot. Sebastian Jurek