» » Wizyta delegacji Żytomierskiego Instytutu Wojskowego w WAT

Wizyta delegacji Żytomierskiego Instytutu Wojskowego w WAT

W dniach 12-13 czerwca br. odbyła się wizyta delegacji Żytomierskiego Instytutu Wojskowego (ŻIW) w WAT. Była ona kontynuacją spotkań w ramach natowskiego programu DEEP, mających na celu dostosowanie systemu szkolnictwa wojskowego Ukrainy do standardów NATO. W ramach programu WAT współpracuje z dwiema uczelniami ukraińskimi, wspomnianym wyżej ŻIW oraz Odeską Akademią Wojskową. Ukraina jest państwem partnerskim NATO.

W spotkaniu powitalnym przedstawiona została informacja o historii i osiągnieciach WAT oraz omówione zostały cele wizyty delegacji z Ukrainy. Z naszej strony uczestniczyli: dziekan Wydziału Logistyki płk Szymon Mitkow, koordynator ds. współpracy z Ukrainą Piotr Ciężki oraz  mjr Dariusz Chmielewski z Działu Informatyki. Ze strony ŻIW: ppłk Petro Borysow, ppłk Valentin Khodakivskyi oraz ppłk Viktor Strinada.

Podczas wizyty goście zapoznali się z funkcjonowaniem i bazą szkoleniową Instytutu Systemów Elektronicznych, Radioelektroniki i Telekomunikacji oraz mieli okazję zobaczyć Akredytowane Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej. Gości po instytutach WEL oprowadził z-ca dziekana ds. wojskowych płk Adam Słowik, a szczegółowych odpowiedzi na pytania gości udzielali ich pracownicy. Omawiana była tematyka współpracy dwustronnej, kwestie metodologii kształcenia oraz  programu nauczania podchorążych WEL.

W kolejnym dniu pobytu ukraińskich gości dr inż. Janusz Błaszczyk z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych zaprezentował gościom możliwości instytutu, w szczególności dot. tematyki system zakłócania sterowania dronami. Goście mieli również możliwość zapoznania się w WAT z osiągnięciami zespołu Laboratorium Zobrazowania Wielkoformatowego oraz symulacji rozszerzonej. Kolejne spotkania robocze ekspertów WAT i ŻIW zaplanowane są na jesień br.

Opracował Piotr Ciężki
Zdjęcia Paweł Bylak