» » WAT na światowym sympozjum uczelni wojskowych

WAT na światowym sympozjum uczelni wojskowych

Od 28 maja do 1 czerwca delegacja Wojskowej Akademii Technicznej brała udział w międzynarodowym sympozjum uczelni wojskowych pod nazwą International Symposium on Development of Military Academies, które odbywało się w Military College Saint-Jean w Kanadzie. WAT reprezentowali prorektor do spraw wojskowych płk dr inż. Artur Król oraz kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej płk dr inż. Mariusz Gontarczyk.

Sympozjum zorganizowane było wspólnie przez uczelnię wojskową Saint-Jean oraz Akademię Wojskową z Korei Południowej, która była twórcą inicjatywy sympozjum odbywającego się już po raz szósty. W ramach sympozjum, w którym brały udział uczelnie wojskowe z całego świata oraz organizacje skupione wokół edukacji kandydatów na oficerów, uczestnicy przedstawiali swoje osiągnięcia i doświadczenia, dyskutowali wyzwania, które stoją przed edukacją kandydatów na żołnierzy zawodowych. Poszczególne panele obejmowały między innymi rozwój intelektualny w uczelniach wojskowych, rolę nauczania językowego i wymiany studentów w rozwoju intelektualnym kandydatów na oficerów, a także rolę kompetencji i współpracy między uczelniami wojskowymi.

Delegacja WAT, w ramach panelu związanego z rozwojem intelektualnym kandydatów na żołnierzy zawodowych, przedstawiła specyfikę kształcenia kandydatów na żołnierzy zawodowych w zakresie techniki wojskowej oraz przedstawiła strukturę i możliwości WAT w zakresie nauki oraz dydaktyki.

Sympozjum było okazją do nawiązania wielu kontaktów z uczelniami zainteresowanymi wymianą studentów oraz wykładowców. W sympozjum brali udział przedstawiciele Austrii, Belgii, Kanady, Chin, Kolumbii, Ekwadoru, Francji, Niemiec, Irlandii, Włoch, Libanu, Peru, Kataru, Korei Południowej, Hiszpanii, Szwecji, Tunezji oraz Stanów Zjednoczonych. Ostatnim akcentem sympozjum było powołanie stowarzyszenia uczelni kształcących kandydatów na oficerów, które w założeniu ma być platformą wymiany doświadczeń oraz organizować cykliczne spotkania stowarzyszonych uczelni.

Mariusz Gontarczyk
fot. Artur Król, Mariusz Gontarczyk, ISoDoMA