» » Uczniowie ze Żnina poznają WAT

Uczniowie ze Żnina poznają WAT

Wojskowa Akademia Techniczna objęła patronatem naukowym Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Żninie. 18 kwietnia 2017 r. porozumienie w tej sprawie podpisali rektor-komendant WAT i władze powiatu żnińskiego.

„Jesteśmy zainteresowani dobrymi absolwentami szkół średnich, przyszłymi studentami Wojskowej Akademii Technicznej. Teraz jest dobry czas do studiowania na kierunkach wojskowych, armia będzie się rozbudowywać, rośnie zapotrzebowanie na młodych oficerów, zwiększamy więc liczbę miejsc na studiach wojskowych. Zachęcamy młodzież do wykorzystania tej szansy” – mówił podczas uroczystości JM Rektor-Komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek. „Uczniów, którzy od razu po maturze nie są zdecydowani na wstąpienie do wojska zachęcam do studiowania na kierunkach cywilnych. Po pierwszym roku, w miarę zwolnionych miejsc, część studentów cywilnych może zdecydować o przeniesieniu na studia wojskowe” – dodał rektor-komendant.

„W zakresie szkolnictwa ponadgimnazjalnego odpowiadamy na zapotrzebowanie gospodarki, otwieramy nowe kierunki kształcenia zarówno w klasach technicznych jak i liceum w powiecie żnińskim. Zależy nam na współpracy z WAT, bo nasi uczniowie są zainteresowani studiowaniem na kierunkach wojskowych i politechnicznych. Podpisane dziś porozumienie pozwoli nam podjąć wspólne działania na rzecz rozwoju i edukacji młodzieży, propagowania wiedzy politechnicznej i z zakresu wojskowości oraz przygotowania przyszłych kadr na potrzeby polskiej nauki, gospodarki i społeczeństwa” – mówił Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk.

W ramach patronatu naukowego nauczyciele akademiccy WAT poprowadzą zajęcia pokazowe w szkołach ponadgimnazjalnych w powiecie żnińskim, ale też pomogą w przygotowaniu lekcji i konkursów dla uczniów. Uczniowie klas maturalnych będą zaś mogli brać udział w akademickich kołach naukowych.

W dzisiejszym spotkaniu wzięli udział rektor-komendant WAT płk dr hab. inż. Tadeusz Szczurek, prorektor ds. studenckich dr hab. inż. Marzena Tykarska, Starosta Żniński Zbigniew Jaszczuk, wicestarosta Andrzej Hłond i dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Marii Karłowskiej w Żninie Leszek Kowalski.

W trakcie wizyty w Akademii goście zwiedzili laboratoria na wydziałach nowych technologii i chemii oraz elektroniki.

Agata Reed
fot. Sebastian Jurek